«Ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոն» հ/կ-ի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը կարծում է, որ 2011 թ. հունվարի 1-ից, երբ վթարների դեպքում կսկսվի պարտադիր ավտոապահովագրության հատուցումների տրամադրումը, ՀՀ ճանապարհային ոստիկանությունը կարող է խոչընդոտ դառնալ։
Նրա խոսքով՝ որեւէ փաստաթղթով ամրագրված չէ, թե ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները երբ պետք է ժամանեն վթարի վայր։
Այսօր Երեւանում օրական 7-12 պատահար է գրանցվում, իսկ երբ պարտադիր ավտոապահովագրության մասին օրենքը ուժի մեջ մտնի, ապա «գրանցվող» վթարների թիվը, ըստ Հովհաննիսյանի, մի քանի անգամ կմեծանա։ «Հետաքննության բաժնի տեսուչները այսօրվա ռեսուրսներով չեն հասցնի այդ բոլոր վթարները գրանցել եւ չափագրել։ Հունվարին, երբ ձյունն էլ կգա՝ կարող եք տեսուչին էլ չսպասել»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

Председатель общественной организации «Центр по защите прав автомобилистов» Эдуард Ованнисян считает, что с 1 января 2011 года, когда в случае ДТП начнется выплата компенсаций обязательного автомобильного страхования, дорожно-транспортная полиция Армении может стать препятствием на этом пути.
По его словам, ни в одном документе не зафиксировано, когда на место ДТП должны приехать сотрудники дорожной полиции. Ежедневно в Ереване происходят 7-12 ДТП, но когда вступит с силу закон об автомобильном страховании, то количество «зафиксированных» ДТП, по мнению Ованнисяна, в несколько раз увеличится.
«Инспекторы следственного отдела с нынешним ресурсом не успеют зафиксировать все эти ДТП. В январе, когда пойдет снег, можете не ждать инспектора», - сказал Ованнисян.