Իդլիբ գավառի վրա քիմիական հարձակման մասին առաջին հաղորդումները սկսել են ստացվել մարտի 4-ին՝ «Ջեբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման ռազմամթերքի պահեստների վրա Սիրիայի ՌՕՈւ-ի առաջին հարվածից մի քանի ժամ առաջ: Այս մասին Դամասկոսում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Սիրիայի ԱԳ նախարար  Վալիդ Մուալեմը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Հան-Շայհունում տեղի ունեցածի մասին հայտարարությունը ստացվել է առավոտյան ժամը 6.00-ին, մինչդեռ «Ջեբհաթ ան-Նուսրա»-ի զինապահեստի վրա Սիրիայի ՌՕՈւ-ի առաջին ավիահարվածը կատարվել է ժամը 11.30-ին, որում քիմիական նյութեր են եղել»,- ասել է նախարարը:

Первые сообщения о химической атаке в провинции Идлиб начали поступать за несколько часов до нанесения первого удара ВВС САР 4 марта по складу боеприпасов террористической группировки «Джебхат ан-Нусра». Об этом заявил министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем на пресс-конференции в Дамаске, передает РИА Новости.
«Объявление о случившемся в Хан-Шайхун поступило в 6.00 утра, в то время как первый авиаудар сирийских ВВС был в 11.30 по складу оружия «Джебхат ан-Нусра», в котором находились химические вещества», — сказал министр.