Եգիպտոսի 2 քաղաքներում կիրակի իրականացված ահաբեկչություններից հետո Կահիրեի միջազգային օդանավակայանում մտցվել են անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ: Այս մասին հայտնել է օդանավակայանի ներկայացուցիչը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ «անվտանգության ուժեղացված միջոցառումներ են մտցված ինչպես օդանավակայանի շենքում, այնպես էլ նրան կից տարածքում, անվտանգության եւ ոստիկանության բոլոր ուժերը բերված են բարձր պատրաստականության վիճակի»: Օդանավակայան տանող բոլոր ճանապարհներին անցակետեր են ստեղծվել, ստուգվում են առանց բացառության բոլորը, ովքեր ուղեւորվում են օդանավակայան:
Կարմիր ծով գավառի իշխանությունները, որտեղ են գտնվում Սուրբ Անտոնիոսի եւ Սուրբ Պողոսի եկեղեցիները, կարգադրել են ուժեղացնել քրիստոնական եկեղեցուն պատկանող բոլոր օբյեկտների պահպանությունը:
Նահանգապետի հատուկ հրամանով անվտանգության լրացուցիչ միջոցառումներ են մտցվել տուրիստական քաղաքներում: Ուժեղացվել են ոստիկանական վերակարգերը հյուրանոցներում, տուրիստական գյուղերում պարեկում են շներով ոստիկանները:
Եգիպտոսի Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալներով՝ Եգիպտոսի 2 քաղաքներում ղպտի եկեղեցիներում կիրակի մահապարտների իրականացված 2 ահաբեկչությունների հետեւանքով զոհվել է 44 մարդ, ավելի քան 100 մարդ տուժել է: Թանթա քաղաքում զոհվել է 31 մարդ, Ալեքսանդրիայում՝ 13:

Повышенные меры безопасности введены в международном аэропорту Каира после проведенных в воскресенье террористических атак в двух египетских городах. Об этом сообщил представитель администрации аэропорта, передает ТАСС.
По его словам, «усиленные меры безопасности введены как в здании аэропорта, так и на прилегающей к нему территории; все службы безопасности и полиция приведены в состояние повышенной готовности». Представитель администрации добавил, что на всех дорогах, ведущих к международному аэропорту, установлены пропускные пункты, досмотр проходят все без исключения лица, направляющиеся в главный аэропорт Египта.
Также стало известно, что власти египетской провинции Красное море, на территории которой находятся древнейшие христианские монастыри Святого Антония и Святого Павла, распорядился усилить охрану всех объектов, принадлежащих христианской церкви. Управлением безопасности провинции создана специальная комиссия для контроля за исполнением принятых мер и координации действий силовых структур региона при возникновении чрезвычайных ситуаций.
Особым указом губернатора введены дополнительные меры безопасности в туристических городах, расположенных на красноморском побережье Египта. Усилены наряды полиции в гостиницах, туристические деревни патрулируют полицейские со служебными собаками.
По последним данным Министерства здравоохранения АРЕ, жертвами двух терактов, совершенных в воскресенье смертниками в коптских храмах в двух городах Египта, стали 44 человека, свыше ста пострадали. В городе Танта (провинция Гарбия) погиб 31 человек, в Александрии - 13.