Հույն քաղաքական գործիչներն անհանգստացած են Թուրքիայում հանրաքվեի արդյունքներով եւ թերահավատորեն են վերաբերվում «այո»-ի հաղթանակին, որը ճանապարհ է բացում նախագահ Թայիփ Էրդողանի ձեռքում լիազորությունների կենտրոնացման համար, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Անկարան հաղորդում է, որ ընտրողների 51,4%-ն «այո» է ասել սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք երկիրը խորհրդարանական կառավարման համակարգից նախագահական են դարձնում: Նախագահ Էրդողանն արդեն հայտարարել է հանրաքվեում իր համախոհների հաղթանակի մասին եւ այն համարել երկրի պատմության համար կարեւոր իրադարձություն: Ընդդիմությունն անհամաձայնություն է հայտնել այդ արդյունքների հետ կապված:
Հունաստանում իշխող՝ ՍԻՐԻԶԱ ծայրահեղ ձախերի կոալիցիայի անդամ, Եվրախորհրդարանի փոխխոսնակ Դիմիտրիս Պապադիմուլիսը հայտարարել է, որ հանրաքվեն վկայում է Թուրքիայում առկա «խորը տրոհումների» մասին, իսկ հաղթանակը վիճահարույց է:
«Թուրքիայի հանրաքվեի արդյունքները վկայում են հասարակությունում բեւեռվածության բարձր մակարդակի մասին: Էրդողանի մարգինալ, կասկած առաջացնող հաղթանակը բավարար չէ իրեն սուլթան հռչակելու համար», Twitter-ում գրել է Պապադիմուլիսը:
Ընդդիմադիր «Նոր դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Յորգոս Կումուցակոսը հայատարարել է, որ թուրքական քաղաքական ղեկավարության եւ ժողովրդի կողմից ողջամտության դրսեւրոման անհրաժեշտություն կա:
Նա ընդգծել է, որ Հունաստանը, անկախ Թուրքիայում սահմանադրական լուրջ փոփոխություններից, հարեւան երկրի հետ բարեկամական հարաբերությունների հույս ունի:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր, Դեմոկրատական կոլաիցիայի անդամ Անդրեաս Լովերդոսն էլ հայտարարել է, որ Թուրքիայում հիմա «կեսարի ռեժիմ է, ինչը մտահոգություն է առաջացնում ինչպես Հունաստանում, այնպես էլ Եվրամիությունում»:

Greek politicians are troubled by the results of Sunday’s constitutional referendum in Turkey, and they are skeptical toward the victory of the “Yes” campaign which, in their view, paves the way for President Recep Tayyip Erdoğan to assume all powers in the country, according to RIA Novosti news agency of Russia.
Member of Greece’s ruling Syriza (Coalition of the Radical Left) coalition government and European Parliament Vice-President Dimitrios Papadimoulis stated that this referendum attested to the profound splits in Turkey, and that this “win” was controversial.
Opposition New Democracy party MP Giorgos Koumoutsakos noted that the Turkish political leadership and the people need to show common sense.
And Hellenic Parliament and Democratic Alignment member Andreas Loverdos said now there was a Caesar’s regime in Turkey, and that this raised concerns in both Greece and the rest of the European Union.
According to preliminary results, the “Yes” campaign has won Sunday’s plebiscite by garnering 51.2 percent of the votes.
Eighteen constitutional amendments were put to the vote on Sunday. Turkish opposition and international analysts stress, however, that with these amendments, President Recep Tayyip Erdoğan is gaining the sole right to govern Turkey, and that this is perilous for democracy and freedoms in the country.