Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոսել է ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցությունները շարունակելու հարցով հնարավոր հանրաքվեի մասին։ Էրդողանը նման հայտարարություն է արել նախագահական լիազորությունների ընդլայնման մասին հանրաքվեի անցկացումից մեկ օր անց, հայտնում է AFP–ն։
«Նրանք արդեն 54 տարի է ստիպում են մեզ սպասել ԵՄ դռան շեմին։ Բայց մենք կանենք այնպես, ինչպես մեր ժողովուրդն է ուզում»,- ասել է Էրդողանը։
«ԵՄ-ն սպառնում է սառեցնել բանակցությունները։ ՃԻշտն ասած՝ մեզ համար դա այնքան էլ կարեւոր չէ։ Թող հայտնեն իրենց որոշման մասին»,- ասել է նախագահը, որը հիմա, հանրաքվեի անցկացումից հետո, կարող է իշխանության ղեկին մնալ մինչեւ 2029 թվականը։
Ավելի վաղ Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը ԵՄ-ին կոչ էր արել սառեցնել Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները։ «Թուրքական հանրաքվեից հետո մենք չենք կարող պարզապես վերադառնալ ընթացիկ գործերին։ Պետք է շիտակություն դրսեւորել Թուրքիայի ու ԵՄ-ի հարաբերությունների հարցում»,- գրել էր նա իր Twitter–ում։

Turkish President Recept Tayyip Erdoğan has spoken about the possibility to organize another referendum on continuing the talks on EU accession.
The Turkish leader made such a statement on the next day following the referendum on expanding the presidential powers in the country, RFI reports, citing AFP.
“For 54 years, what did they make us do at the EU’s door? But we will act as our people want,”  Erdoğan said, speaking at the presidential palace in Ankara.
“The EU is going to freeze the talks. Frankly speaking, this is not very important for us. Let them inform about their decision,” said the Turkish president, who—after the referendum—may hold power until 2029.
Earlier on Monday, Austrian FM Sebastian Kurz urged the EU to halt the talks on Turkey’s accession to the common European area.