Զարգացող երկրներում ավտոմատացումը կարող է վերացնել աշխատատեղերի 2/3-ը: Այդ մասին այսօր՝ ապրիլի 20-ին Վաշինգտոնում կայացած ԱՄՀ/Համաշխարհային բանկի գարնանային հանդիպումների շրջանակներում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Համաշխարհային բանկի նախագահ Ջիմ Յոն Կիմը:
Նրա խոսքով, սա կարող է տեղի ունենալ արագ զարգացող տեխնոլոգիաների շնորհիվ, որոնք հատկապես սպառնում են միջին և ցածր որակավորում ունեցող աշխատուժին:
Ընդհանուր հանրությունը միտված է աշխատանքի կրճատումը կապել միջազգային առևտրի և էժան ներմուծումների հետ, սակայն վերոնշյալ պատճառներից 5-ից միայն 1 դեպքում են անհետացող աշխատանքի կրճատման պատճառ են հանդիսանում:
Կիմը նշեց, որ վերջերս խոսել է Հաիթիի մի բնակչուհու հետ, ով ներկայումս պատրաստում է նորաձև հագուստ 3D տպիչով: Նա հավելեց, որ տարիներ առաջ հագուստի պատրաստումը համարվում էր անհնար առանց ձեռքի աշխատանքի, սակայն սա հենց այն է, ինչ մենք ունենք այսօր, և սա դեռ վերջը չէ: Ուստի, իր խոսքով, ներդրումները մարդկային կապիտալում խիստ կարևոր են:
«Լրջացե՛ք: Դուք պետք է նվազեցնեք մանկական աճի դանդաղեցումը: Դուք պետք է բարելավեք ձեր կրթական համակարգը և առողջապահական միջոցառումները: Մենք մասամբ այն պատճառով ենք այսքան կենտրոնանում մասնավոր հատվածում ենթակառուցվածքների համար կատարվող ներդրումների վրա, որովհետև մենք կարող ենք ազատել ռեսուրսներ՝ ներդրումներ կատարելով մարդկանց մեջ, որպեսզի ավելի շատ զարգացող երկրներ պատրաստ լինեն այն մեծ դժվարություններին, որոնք սպասվում են», - ասել է նա:

Automation may wipe as much as 2/3 of hobs in developing countries, Mr Jim Yong Kim, President of the World Bank Group, told the media Thursday at the briefing within the IMF/World Bank Spring Meetings in Washington DC.
This may happen due to ever-advancing technologies, which particularly threaten middle- and low-skill workforce.
Common public tends to blame international trade  and cheaper imports for job loss, but it’s actually cuts down only 1 of 5 of disappearing jobs. The rest is consumed by automation.
Recently, Mr Kim said, he was talking to a woman in Haiti, which is now making clothes haute-couture on a 3D printer.
Several years ago everybody thought that garment assembly is not possible without human hands. Now this is the caser, and there will be more to come, he added.
This means investment in human capital is of paramount importance.
“You know, get serious.  You've got to reduce childhood stunting.  You've got to improve your educational system, improve health outcomes.  And part of the reason that we're focusing so much on private sector investments for infrastructure is so that we can try to free up resources to invest more in human beings so that more developing countries can be ready for the great complexity that's about to come”, he said.