Ֆրանսիայի հեռացող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նորընտիր նախագահ Էմանուել Մակրոնի պաշտոնակալության նախօրեին ընդունել է վարչապետ Բերնար Կազնևի ու ամբողջ կառավարության հրաժարականը, ասվում է Ելիսեյան պալատի հաղորդագրության մեջ։
Մինչ այդ երկրի Սահմանադրական խորհուրդը պաշտոնապես հաստատել է նախագահական ընտրությունների արդյունքները, ըստ որոնց հաղթել է Մակրոնը։
«Քանի որ Սահմանադրական խորհուրդը հայտնել է նախագահական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, հետեւելով հանրապետական ավանդույթին՝ ես պատիվ ունեմ հայտնել իմ ու իմ կառավարության հրաժարականի մասին»,- այսպես է Կազնևը դիմել Օլանդին։
Օլանդն ընդունել է հրաժարականը։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը ձայների 66․1 տոկոսով հաղթանակ է տարել «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենի նկատմամբ։ Մակրոնը կստանձնի նախագահի պաշտոնը մայիսի 14-ին։

Уходящий президент Франции Франсуа Олланд принял отставку премьер-министра страны Бернара Казнева и всего кабмина в преддверии вступления в полномочия избранного главой государства Эммануэля Макрона, говорится в документах, распространенных Елисейским дворцом, передает РИА Новости.
Ранее Конституционный совет страны официально утвердил результаты прошедших выборов президента Франции, победу в которых одержал Макрон.
«В связи с тем, что Конституционный совет объявил официальные результаты президентских выборов, и в соответствии с республиканской традицией я имею честь сообщить о своей отставке и отставке моего правительства», — с таким прошением обратился Казнев к Олланду.
Действующий глава государства, в свою очередь, принял отставку.
В воскресенье прошел второй тур выборов президента Франции. Согласно окончательным данным МВД, основатель движения "Вперед" Эммануэль Макрон одержал верх с результатом 66,1%. Передача полномочий от Олланда преемнику запланирована на утро воскресенья, 14 мая.