ԵՏՀ-ն որոշում է կայացրել Պաղեստինին ԵՏՄ-ի հետ առեւտրի արտոնյալ պայմաններ տրամադրելու մասին։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հույս ունենք, որ երկկողմանի առեւտրային կապերի վրա դրական ազդեցություն կթողնի ԵՏՀ-ի որոշումը՝ Պաղեստինը սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգի օգտատերերի ցանկում ներառելու մասին։ Հիմա մի շարք պաղեստինյան ապրանքներ ԵՏՄ տարածք ներկրվելու ժամանակ կազատվեն մաքսատուրքերից»,- ասել է նա։
Մինչ այդ Պուտինը Սոչիում ընդունել էր Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասին, որը աշխատանքային այցով Ռուսաստանում է գտնվում։

ЕЭК приняла решение о доступе Палестины к преференциальным условиям торговли с ЕАЭС. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, передает ТАСС.
«Рассчитываем, что позитивное влияние на двусторонние торговые связи окажет принятое Евразийской экономической комиссией решение о включении Палестины в число пользователей единой системы тарифных преференций. Теперь целый ряд палестинских товаров освобождается от таможенных пошлин при ввозе на территорию ЕАЭС», — сказал он.
Ранее Путин принял в резиденции Бочаров Ручей в Сочи президента Палестины Махмуда Аббаса, который находится в России с рабочим визитом.