Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի «Առաջ, հանրապետություն» քաղաքական շարժման գլխավոր քարտուղար Ռիշար Ֆերանը հայտնել է այն 428 թեկնածուների անունները, որոնք մասնակցելու են գալիք խորհրդարանական ընտրություններին, փոխանցում է RFI-ն։
Նշված թեկնածուներից կեսից ավելին երբեք չեն զբաղեցրել պետական ու ընտրովի պաշտոններ։
«Դեռ երբեք ընդամենը 13 ամիս գոյություն ունեցող քաղաքական շարժումը չի ներկայացրել պատգամավորի թեկնածուների այնպիսի ցուցակ, որի 53 տոկոսը սովորական քաղաքացիներ են, որոնք պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչներ չեն»,- շեշտել է Ֆերանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Նա նաեւ նշել է, որ շարժման հանձնաժողովը, որը ընտրել է թեկնածուներին, 19 000 հայտ է ստացել, ու յուրաքանչյուր ընտրատարածքի համար ստիպված են եղել 34 մարդուց մեկին ընտրել։
Հայտերի 70 տոկոսը տղամարդկանցից է ստացվել, 30 տոկոսը՝ կանանցից։ Իսկ ընտրված թեկնածուների միջեւ սեռային հավասարությունը պահպանվել է ՝ 214 տղամարդ ու 214 կին։ Ամենաերիտասարդ թեկնածուն 24 տարեկան է, իսկ ամենատարեցը՝ 72։ Թեկնածուների 93 տոկոսն աշխատում է, 2 տոկոսը աշխատանք է որոնում,․ 4 տոկոսը թոշակառու է, 1 տոկոսը՝ ուսանող։
Հանձնաժողովը չի ընդունել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Մանուել Վալսի թեկնածությունը, քանի որ Ֆերանի խոսքով՝ նրա դոսյեն «չի համապատասխանում ընտրության չափանիշներին»։ Խոսքը Վալսի քաղաքական անցյալի մասին է՝ նա արդեն երեքից ավելի պետական ու ընտրովի պաշտոն է զբաղեցրել։ «Այդուհանդերձ ,- նշել է շարժման ղեկավարը,- մենք Մանուել Վալսի դեմ մեր թեկնածուին չենք առաջադրի այն ընտրատարածքում, որտեղ նա կընտրվի»։

Генеральный секретарь политического движения президента Франции Эмманюэля Макрона, которое отныне называется «Вперед, Республика», Риашр Ферран назвал имена 428 кандидатов, которые примут участие в предстоящих парламентских выборах, передает RFI.
Более половины из названных кандидатов никогда не занимали государственных постов и выборных должностей.
«Никогда еще французское политическое движение, существующее всего 13 месяцев, не представляло в качестве 52% кандидатов в депутаты обычных граждан, не являющихся профессиональными политиками», — подчеркнул Ферран на пресс-конференции. Он также отметил, что комиссия движения, отбиравшая кандидатуры, получила 19 000 заявок, и что для каждого избирательный участок пришлось выбирать примерно одного человека из 34.
Более 70% заявок представили мужчины, чуть менее 30% — женщины. Среди отобранных кандидатур соблюдено равенство: 214 мужчин и 214 женщин. Самому молодому кандидату 24 года, самому старшему — 72. 93% кандидатов работают, 2% находятся в поиске работы, 4% — пенсионеры и 1% — студенты.
В нижней палате французского парламента 577 депутатов, не все кандидаты были названы, поскольку «нужно учитывать перемены в политическом пейзаже, которые происходят в настоящее время», подчеркнул Ришар Ферран.
Кандидатура бывшего главы французского правительства Манюэля Вальса не была принята комиссией, поскольку, по словам Феррана, досье бывшего премьер-министра «не соответствует критериям отбора». Имеется в виду политическое прошлое Вальса: он уже занимал более трех государственных и выборных должностей. «Тем не менее, — отметил глава движения, — мы не выдвинем против Манюэля Вальса своего кандидата на том участке, где он будет избираться».