ԱՄՆ վարչակազմը դիտարկում է Լիբանանի «Հզբոլահ» շիա խմբավորման ու նրա համակիրների դեմ նոր պատժամիջոցների հնարավորությունը, որոնք կանդրադառնան նաեւ երկրի ղեկավարության վրա, հայտնում է Financial Times թերթը։
Պարբերականը նշում է, որ ԱՄՆ-ում պատժամիջոցների հարցով միայն վարչակազմը չի զբաղվում։ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը պատժամիջոցներ է պատրաստում Լիբանանում «Հզբոլահ» շիա խմբավորման համակիրների դեմ։ Այդ ցուցակը ներառված են նաեւ երկրի նախագահ Միշել Աունին ու խորհրդարանի խոսնակ շիա Նաբիխ Բերիին։
Փորձագետների կարծիքով, պատժամիջոցների նոր փաթեթը, որը վերաբերելու է լիբանանցի քաղաքական գործիչներին, կարող է վերջնականապես ապակայունացնել երկրի իրավիճակը։ 2016-ին ընդունված պատժամիջոցները, որոնք նպատակ ունեին փակել խմբավորման ֆինանսավորման ուղիները, արդեն իսկ կրճատել են այն դրամական միջոցների ներհոսքը, որոնք օգնում են «Լիբանանին գոյատեւել»։
Վաշինգտոնյան փորձագետները համարում են, որ դրան կարող են հետեւել նաեւ Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ՝ Թեհրանի հրթիռային փորձարկումների հետ կապակցված։
Իրանի կողմից հունվարի 29-ին միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի փորձարկումից հետո ԱՄՆ-ն ընդլայնել էր պատժամիջոցային ցուցակը՝ դրանում ներառելով Իրանի, ԱՄԷ-ի, Քուվեյթի ու Լիբանանի, նաեւ ՉԻնաստանի 13 ֆիզիկական անձանց ու 12 ընկերությունների։ Պատժամիջոցները վերաբերում էին բալիստիկ հրթիռների ստեղծման իրանական ծրագրին ու լիբանանյան «Հզբոլահ» շիա խմբավորմանը ցուցաբերվող աջակցությանը։

Администрация США рассматривает новые санкции в отношении ливанской шиитской группировки «Хезболлах» и ее сторонников, которые затронут руководство страны, сообщает газета Financial Times.
Издание отмечает, что вопросом санкций в США занята не только администрация. Председатель комитета по иностранным делам палаты представителей конгресса США Эд Ройс готовит санкции против сторонников шиитской группировки «Хезболлах» в Ливане, пишет газета. Этот список включает в частности президента страны Мишеля Ауна и спикера парламента шиита Набиха Берри.
По оценке издания, новый пакет санкций, который коснется ливанских политиков, может привести к окончательной дестабилизации ситуации в стране. Принятые США в 2016 году санкционные меры, призванные оказать давление на «Хезболлах» и перекрыть каналы финансирования группировки, уже привели к сокращению притока денежных средств, которые «держат Ливан на плаву».
Также вашингтонские эксперты считают, что могут последовать и новые санкции в отношении Ирана. Они, как и действующий в данный момент пакет мер, будут привязаны к ракетным испытаниями Тегерана. Газета называет существующие односторонние санкции США в отношении Ирана «вторичными», но отмечает, что они «могут иметь такой же эффект, как разрыв ядерной сделки».
После того как Иран 29 января провел испытания баллистической ракеты средней дальности, США расширили санкционный список, включив в него 13 физических лиц — граждан Ирана, ОАЭ, КНР, Кувейта и Ливана. Также в списке 12 компаний, базирующихся в Иране, Ливане, КНР и ОАЭ. Санкции касаются иранской программы создания баллистических ракет и поддержки ливанской шиитской группировки «Хезболлах», которую Вашингтон считает террористической.