Վրացական իշխանությունները փոփոխություններ են կատարում քրեական դատավարության օրենսգրքի մեջ` ֆրանսիացի փաստաբան Պատրիկ Արապյանի` որպես Վահագն Չախալյանի պաշտպան գրանցումը մերժելու նպատակով: «Երկիր» միությունը տեղեկացնում է, որ համաձայն Վրաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքի փոփոխությունների, որոնք ուժի մեջ են մտել 2009թ. հունիսի 24-ին, օտարերկրյա փաստաբաններին այլեւս չի թույլատրվում երկրի տարածքում իրականացնելու Վրաստանի քաղաքացու պաշտպանությունը (Վրաստանի ՔԴՕ, հոդված 78, կետ 5): Դրա մասին Թբիլիսիի քաղաքացիական գործերով վարչական դատարանում ֆրանսիացի փաստաբան Պատրիկ Արապյանի` որպես ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի փաստաբան գրանցման մերժման բողոքարկման հայցով հունիսի 30-ի դատալսմանը հայտարարեցին պատասխանող կողմի` Վրաստանի արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները:
Ըստ «Երկիր» միության՝ քր.դատ.օրենսգրքի մեջ փոփոխություններ կատարելը համընկնում է ֆրանսիացի փաստաբանի գրանցման հարցի շուրջ ծավալված գործընթացների հետ, ինչը չի կարող պատահականություն լինել, եւ վրացական իշխանությունները հիմք են ստեղծել ֆրանսիացի փաստաբանի գրանցումը մերժելու իրենց հակաօրինական որոշման դեմ հայցը առանց բավարարման թողնելու համար:
«Վահագն Չախալյանի իրավունքների խախտումը պետության բարձրագույն օրենսդիր օղակի գործադրման միջոցով „օրինականացնելու“ այս գործողությամբ վրացական իշխանությունները հերթական անգամ փաստում են, որ ջավախքահայ քաղաքական ակտիվիստի նկատմամբ ընթացող դատավարությունը շինծու մեղադրանքների վրա հիմնված քաղաքական պատվեր է, որն ավարտին հասցնելու համար նրանք ոչ միայն պատրաստ են ոտնահարել արդար եւ անկողմնակալ դատավարության հիմնարար իրավունքը, այլ նաեւ իրենց հայեցողությամբ վերաձեւել իրենց երկրի օրենսդրությունը:
„Երկիր“ միությունը կոչ է անում Վրաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանին, միջազգային կառույցներին եւ իրավապաշտպան կազմակերպություններին`
- ճանաչել Վահագն Չախալյանին որպես քաղբանտարկյալ.
- համապատասխան գնահատական տալ Վահագն Չախալյանի իրավունքների աղաղակող խատումների փաստերին.
- համապատասխան ճնշում գործադրել վրացական իշխանությունների վրա` Վահագն Չախալյանի արդար եւ անկողմնակալ դատավարության իրավունքը ապահովելու ուղղությամբ»,- ասված է միության տարածած կոչում:

Грузинские власти вносят изменения в уголовно-процессуальный кодекс с целью отказа в регистрации французского адвоката в качестве защитника Ваагна Чахаляна. С подобным заявлением выступил союз «Еркир».
«В соответствии с изменениями в Уголовно-процессуальном кодексе Грузии, вступившими в силу 24 июня 2009г., иностранным адвокатам больше не разрешается осуществлять защиту на территории страны в отношении граждан Грузии (пункт 5, статья 78 УПК Грузии). Об этом 30 июня во время очередного судебного слушания по делу отказа в регистрации французского адвоката Патрика Арапяна в качестве защитника джавахкского политического активиста Ваагна Чахаляна заявили ответчики- представители Министерства юстиции Грузии. Интересно, что принятие изменений в Уголовно-процессуальном кодексе Грузии совпадает по времени с процессами вокруг вопроса регистрации французского адвоката в качестве защитника Ваагна Чахаляна. Что не может не наводить на определенные мысли о том, что это не является случайностью. Таким образом, принятием этого закона грузинские власти создали основу для того, чтобы суд оставил без удовлетворения иск, опротестовывающий незаконное решение об отказе в регистрации. Посредством „узаконивания“ факта нарушения прав Ваагна Чахаляна путем использования высшего законодательного органа государства , грузинские власти в очередной раз показывают, что судебный процесс над джавахкским политическим активистом является основанным на сфабрикованных обвинениях политическим заказом, для довершения которого они не только готовы грубо нарушать основополагающее право на справедливое и беспристрастное судопроизводство, но также по своему усмотрению перекраивать законодательство своей страны», — говорится в заявлении.
Исходя из вышесказанного, Союз «Еркир» вновь призывает омбудсмена Грузии, международные структуры и правозащитные организации:
- Признать Ваагна Чахаляна политзаключенным;
- Дать адекватную оценку фактам вопиющего нарушения прав Ваагна Чахаляна;
- Оказать соответствующее давление на грузинские власти с целью безукоснительного обеспечения права Ваагна Чахаляна на справедливое и беспристрастное судопроизводство.