Որոշ արաբական երկրների՝ Al Jazeera –ն փակելու Կատարին ուղղած պահանջը հարված է մամուլի ազատությանն ու բազմակարծությանը։ Այս մասին հայտարարել է կարծիքների ազատության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Դեւիդ Քեյը։
Նրա խոսքով՝ այդ պահանջը լուրջ սպառնալիք է լրատվամիջոցների ազատությանը, երբ պետությունները, պատճառաբանելով դիվանագիտական ճգնաժամը, փորձում են Al Jazeera-ն հարկադրաբար չեզոքացնելու միջոցներ ձեռնարկել։
Նա ընդգծել է, որ եթե լրատվամիջոցների ազատությունն ապահովված չէ, ապա լրջորեն տուժում է տեղեկատվությանը հասանելիության յուրաքանչյուրի իրավունքը։ «Միջազգային կառավարությունները Al Jazeera-ն ստիպողաբար փակել փորձող պետություններից պետք է պահանջեն նման բան չպնդել»,-ասել է զեկուցողը։

Требование к Катару со стороны некоторых арабских стран закрыть телеканал Al Jazeera - это удар по свободе и плюрализму прессы. Об этом заявил специальный докладчик ООН по свободе мнения Дэвид Кэй.
По его словам, это требование представляет серьезную угрозу свободе СМИ, если государства под предлогом дипломатического кризиса принимают меры, чтобы принудительно ликвидировать Al Jazeera.
Он подчеркнул, что если свобода СМИ не обеспечена, то серьезно страдает право каждого человека на доступ к информации. «Международное сообщество должно потребовать от правительств, добивающихся закрытия Al Jazeera, не настаивать на таком шаге»,- считает спецдокладчик.