Իրաքի կառավարական զորքերը Մոսուլում ահաբեկիչներից հետ են խլել ավերված մզկիթը, որտեղ երեք տարի առաջ «Իսլամական պետության» գրոհայինները խալիֆայություն են հռչակել։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրաքցի զինծառաողներին։
Իրաքի իշխանությունները սպասում են, որ Մոսուլի համար մարտերը կավարտվեն առաջիկա օրերին, քանի որ ԻՊ-ի գրոհայինները ցրված են միայն Հին քաղաքի մի քանի թաղամասերում։
850-ամյա «Գրանդ ալ Նուրի» մզկիթը հետ խլելը խորհրդանշական հաղթանակ է, որը մեծ նշանակություն ունի Մոսուլի ազատագրության համար պայքարող իրաքյան ուժերի համար, որը փաստացի Իրաքում ԻՊ-ի մայրաքաղաքն էր։
«Նրանց փաստացի պետությունն ընկավ», - պետական հեռուստաընկերության եթերում ասել է իրաքցի ռազմական բրիգադային գեներալ Յահյա Ռասուլը։

Iraqi government troops have seized the ruined mosque in Mosul from where Islamic State proclaimed its self-styled caliphate three years ago, Reuters reported quoting the Iraqi military.
The seizure of the 850-year-old Grand al-Nuri Mosque is a huge symbolic victory for the Iraqi forces fighting to recapture Mosul, which had served as Islamic State's de facto capital in Iraq.
“Their fictitious state has fallen,” an Iraqi military spokesman, Brigadier General Yahya Rasool, told state TV.
Militants blew up the medieval mosque and its famed leaning minaret a week ago as U.S.-backed Iraqi forces started an attack.