Վայոց ձորի Արտավան համայնքի մերձակայքի խոտածածկ տարածքում անզգուշությամբ հրդեհ առաջացնելու կասկածանքով բերման ենթարկված տղամարդ կա: Նա Արտավան գյուղի 43-ամյա բնակիչ է:
Shamshyan.com-ի փոխանցմամբ՝ Կարեն Հակոբյանն աշխատում է Վայոց Ձորի մարզում գործող հիդրոէլեկտրակայաններից մեկում:
Նշենք, որ Վայոց ձորում արդեն երկրորդ օրն է՝ շարունակվում են Արտավան համայնքի մերձակայքի խոտածածկ տարածքում բռնկված խոշոր հրդեհի մարման աշխատանքները: NEWS.am-ի հետ զրույցում ԱԻՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության պետի տեղակալ Նանա Գնդոյանն ասել էր, որ կատարվել է տարածքի մեկուսացում, փորվել են խրամուղիներ, որպեսզի հրդեհը չտարածվի:
Վայոց ձորի Արտավան համայնքի մոտ օգոստոսի 10-ի երեկոյան ժամը 7-ին խոտածածկ տարածքում հրդեհ է բռնկվել: Աշխատանքներին ներգրավված է 9 մարտական հաշվարկ եւ շուրջ 500 մարդ: Հրշեջներին օգնում են ոստիկանական ուժերը, ՊՆ զինծառայողներ, մոտակա գյուղերի բնակիչները: Առաջին անգամ հրդեհը մարելու համար օգտագործվում են մոտակա ջրամբարի պաշարները եւ մասնավոր ընկերության ծանր տեխնիկան:
Աշխատանքները տեղում կառավարում են ԱԻ եւ բնապահպանության նախարարները, ներգրավված է ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռը:

A man has been detained on suspicion of negligently causing the continuing major fire nearby Artavan village of Armenia’s Vayots Dzor Province.
He is Karen Hakobyan, 43, a resident of the aforesaid village.
According to shamshyan.com, Hakobyan works at a hydroelectric power plant in the province.
As reported earlier, efforts continue, already for the second day, to put out the large fire that broke out in the grass and forest area nearby Artavan village.
Nana Gndoyan, deputy head of Media and Public Relations Division at the Ministry of Emergency Situations, on Saturday told Armenian News-NEWS.am that the area has been isolated, and trenches were dug so that the fire does not spread.
This major fire had started on Thursday at around 7pm. Nine fire brigades and around 500 people are taking part in the firefighting efforts. The police force, defense ministry servicemen, and residents of nearby villages also are helping the firefighters. For the first time, water from the nearby reservoir and the heavy equipment of a private company are used in order to put out this large fire.
The ministers of emergency situations and nature protection are overseeing the firefighting efforts on the spot, and an air force helicopter is also taking part in these efforts.