Թուրքիան հույս ունի, որ առաջիկա ամիսներին Ռուսաստանը կչեղարկի թուրքական լոլիկի ներմուծման արգելքը, հայտնել է գյուղատնտեսության փոխնախարար Մեհմեթ Դանիշը՝ Անթալիայում գյուղատնտեսական հարցերով ռուս-թուրքական խորհրդակցության ավարտից հետո։
Ռուսաստանի Գյուղնախից ավելի վաղ հայտնել էին, որ ռուս-թուրքական գործադիր կոմիտեի առաջին նիստի ժամանակ ծրագրվում էր քննարկել հարցերի ամբողջ սպեկտրը, այդ թվում լոլիկի մատակարարումները։ Նախարար Ալեքսանդր Տկաչեւի խոսքով՝ Ռուսաստանը կարող է թուրքական լոլիկի ներմուծումը թույլատրել գալիք ձմեռվանից ոչ շուտ։
«Մեր լոլիկը Ռուսաստան արտահանելու հարցում դեռ խոչընդոտ է հանդիսանում Ռուսաստանի կառավարության որոշումը։ Մենք ակնկալում ենք, որ առաջիկա ամիսներին փոփոխություններ կարվեն ու մեր լոլիկի ճանապարհը կբացվի»,- ասել է Դանիշը։
Նրա խոսքով՝ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են բանջարեղենի, սպիտակ ու կարմիր մսի մատակարարումները։ Կողմերը նաեւ պայմանավորվել են հնարավորինս շուտ կարգավորել բույսերի կարանտինի ոլորտում առկա խնդիրները։ «Տեխնիկական առումով մեր դիրքորոշումները մոտեցել են։ Հույս ունեմ, որ դա օգուտ կտա երկու երկրների արտադրողներին ու արտահանողներին»,- ասել է Դանիշը։

Турция рассчитывает, что запрет России на импорт турецких томатов будет снят в ближайшие месяцы, заявил замминистра сельского хозяйства страны Мехмет Даниш по завершению российско-турецкого исполкома по сельскому хозяйству в Анталье, передает РИА Новости.
Как ранее сообщили в министерстве сельского хозяйства РФ, на первом заседании российско-турецкого исполнительного комитета планировалось обсудить весь спектр вопросов, в том числе поставки томатов. По словам министра сельского хозяйства РФ Александра Ткачева, Россия может разрешить поставки турецких помидоров не раньше зимы.
«Барьером на пути наших томатов в Россию все еще является постановление правительства РФ. Мы ожидаем, что в течение ближайших месяцев туда будут внесены изменения, которые откроют дорогу нашим томатам», — заявил Даниш.
По его словам, на переговорах с замминистра сельского хозяйства РФ Евгением Громыко в Анталье также обсуждались поставки овощей, белого и красного мяса. Стороны также договорились о скорейшем разрешении проблем в области карантина растений. «В техническом плане наши позиции сблизились. Надеюсь, что это принесет пользу производителям и экспортерам обеих стран», — добавил Даниш.