«Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունն ուզում է կանխել Գերմանիայի իսլամականացումը։ Կուսակցության առաջնորդները կոչ են անում ձեռնարկել անվտանգության կոշտ միջոցառումներ, որոնք հիմնականում միգրանտների դեմ են ուղղված։ Նրանք պնդում են, որ իսլամն անհամատեղելի է ժողովրդավարության հետ, փոխանցում է AP-ն։
Կուսակցության առաջնորդներից մեկը՝ Ալեքսանդր Հոլանդը հայտնել է, որ իսլամը նաեւ քաղաքական հայեցակարգ է, ինչի կապակցությամբ անհամատեղելի է ազատ ժողովրդավարական կարգերի հետ։ «Այդ համատեքստում իսլամը Գերմանիայի մասը չէ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ուզում է կանխել «Գերմանիայի իսլամականացումը»։
Նրա մյուս առաջարկներից է մինարեթների ու հրապարակային աղոթքների արգելքը, ուսուցիչների ու աշակերտների համար հիջաբների արգելքը, նաեւ առաջարկում է, որ իմամները աղոթք կարդան միայն գերմաներեն։
Ըստ վերջին տվյալների՝ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությանը գալիք ընտրություններում պատրաստ է իր ձայնը տալ ընտրողների 10 տոկոսը։

.Партия «Альтернатива для Германии» хочет предотвратить «исламизацию Германии». Лидеры партии призывают к жестким мерам безопасности, в основном направленных на мигрантов. Они настаивают,  что ислам несовместим с демократией, передает AP.
Один из лидеров партии Александр Голанд заявил, что ислам - «это также политическая доктрина», в связи с чем «несовместима с свободным демократически порядком». «В этом контексте, ислам не часть Германии», - сказал он, добавив, что хочет предотвратить «исламизацию Германию».
В числе других предложений, запрет минаретов и публичных призывов к молитве, запрет на хиджабы для учителей и учеников, также предлагается, чтобы имамы читали молитвы только на немецком языке.
Согласно последним данным, за партию «Альтернатива для Германии» на предстоящих выборах готовы отдать свой голос 10% избирателей.