Իսպանիայի արտգործնախարար Ալֆոնսո Դաստիսը կոչ է արել Կատալոնիայի նախագահին «դադարել ստել» եւ կենտրոնական կառավարության հետ բանակցություններ սկսել:
«Իմ ուղերձը նրան (Կատալոնիայի նախագահ Կարլես Պուջդեմոնթոնին ) այն է, որ անկախության հիպոթետիկ հռչակումը ոչինչ չի տա, քանի որ այն ոչ ոք չի ճանաչում», - AFP-ի տված հարցազրույցում ասել է նա: «Նրանք պետք է դադարեն ստել, խոհեմ դառնան եւ հասկանան, որ մենք բոլորս Իսպանիայում Կատալոնիայի համար տեղ կգտնենք», - ասել է նա:
Մադրիդը պնդում է, որ անկախության հանրաքվեն անօրինական է, քանի որ հակասում է Սահմանադրությանը: Կատալոնիայի ղեկավարներն էլ առարկում են, որ իրենք իրավունք ունեն որոշելու իրենց ապագան, նույնիսկ եթե դա չի թույլատրվում Սահմանադրությամբ:
«Նրանք ասում են, որ պաշտպանում են ժողովրդավարությունը, բայց դա այդպես չէ, քանի որ չեն ընդգրկում բնակչության կեսին: Այն, ինչ նրանք փորձում են անել, դա ազգայնական եւ խտրական ռեժիմ է, որը Կատալոնիայի բնակչության կեսին զրկում է քաղաքացիությունից»:
Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրությունը աջակցում է Մադրիդին: Նա նաեւ նշել է, որ բռնության վտանգը շատերի համար մտահոգիչ է:

Глава МИД Испании Альфонсо Дастис призвал главу Каталонии «прекратить врать» и начать  переговоры с центральным правительством.
«Мое послание ему  (главе Каталонии Карлесу Пудждемтону) в том, что гипотетическое провозглашение независимости ни к чему не приведет, потому что никто не признает его», - сказал он в интервью AFP. «Им нужно перестать врать, вернуться к благоразумию и признать, что мы все найдем место для Каталонии в Испании», - сказал он.
Мадрид утверждает, что референдум о независимости является незаконным, поскольку он противоречит Конституции. Лидеры Каталонии возражают, что они имеют право сами определять свое будущее, даже если это не допускается Конституцией.
«Они говорят, что защищают демократию, но это не так, они исключают половину населения», - сказал Дастис. «То, что они пытаются сделать, - это создать националистический и дискриминационный режим, который лишает половину населения Каталонии своего гражданства».
По его словам, международное сообщество поддерживает Мадрид. «Очевидно, что они поддерживают государство, которое является совершенно нормальной демократией и хочет  реализовать ценности, которые все мы разделяем в западном мире и в Европейском союзе».
Он также сказал, что риск насилия вызывает обеспокоенность у многих людей. «Но если будет насилие, его спровоцируют те, кто пытается продвигать то, что было объявлено незаконным, неконституционным и антидемократическим», - сказал он.