Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 18-ին էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմին ներկայացրեց նորանշանակ նախարար Տիգրան Դավթյանին։ Վարչապետը հիշեցրեց, որ Տ. Դավթյանը երկար տարիներ աշխատել է էկոնոմիկայի նախարարությունում, իսկ ֆինանսների նախարարությունում աշխատելու տարիները թույլ են տվել ավելի խորությամբ ճանաչել հայրենի տնտեսությունը։ Ուստի վարչապետը ոչ մի կասկած չուներ, որ նոր պաշտոնում Տ. Դավթյանը կունենա հաջողություններ, եւ նոր լիցք ու թարմություն կհաղորդի նախարարության աշխատանքներին։
Սակայն վարչապետը նախկին ֆինանսների նախարարին չմոռացավ հիշեցնել, թե նա ինչպես է կրճատել էկոնոմիկայի նախարարության ծրագրերով նախատեսված ֆինանսավորումը։ Հենց Տ. Դավթյանի ձեռքով են էապես  կրճատվել փոքր եւ միջին ձեռներեցության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին հատկացվող գումարները։ «Կտրեց ՓՄՁ ծրագիրը, եւ պետք է կարողանա այդ սուղ միջոցներով խնդիրները ի կատար ածել»,- կատակեց վարչապետը։
Տ. Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց Ներսես Երիցյանին՝ կատարված աշխատանքի համար, եւ նշեց, որ թեեւ նա թողնում է նախարարի պաշտոնը, սակայն մնում է թիմում։ «Այս փոփոխությունները ընդամենը նշանակում են ուժերի վերադասավորում, ինչ որ առումով՝ թարմացում, որը թույլ է տալու մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրներն ավելի արդյունավետ լուծել»,- կադրային տեղաշարժերն այսպես բնութագրեց վարչապետ Տ. Սարգսյանը։

December 18, RA Prime Minister Tigran Sargsyan introduced the newly appointed Minister of Economy Tigran Davtyan to the ministry staff. The Premier pointed out Davtyan’s experience at the RA Ministry of Economy and RA Ministry of Finance, which enabled him to gain a deep knowledge of the Armenian economy. The Premier is sure that as Minister of Economy Tigran Davtyan will succeed and give new impetus to the ministry’s work.
However, the Premier reminded the newly appointed minister that funding under programs of the Ministry of Economy had been reduced. “You reduced the funding of the small and medium business program, so you will have to accomplish the tasks with scarce funds,” the Premier said jokingly.
Premier Sargsyan thanked Nerses Yeritsyan for his work. Although Yeritsyan is leaving the ministerial post he remains a member of the team. “The reshuffle is just a re-alignment of forces, a kind of refreshment, which will enable to more efficiently deal with our country’s problems,” Premier Sargsyan said.