Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Արսեն Ավակովը կարծում է, որ մինսկյան պայմանավորվածությունները չեն գործում, ուստի անհրաժեշտ է նոր համաձայնագրեր ընդունել Դոնբասի իրավիճակը կարգավորելու համար, փոխանցում է «Ուկրաինական պրավդան»:
«Կարո՞ղ են մինսկյան համաձայնագրերն իրականացվել որպես խաղաղության եւ հակամարտության կարգավորման հասնելու իրական մեխանիզմ: Իմ խորին համոզմամբ՝ ոչ»,- ասել է Ավակովը «112 Ոկրաինա»-ի եթերում:
Նա հավելել է, որ պետք է լինեն ուրիշ համաձայնագրեր:
Ինչո՞ւ մինսկյան: Պետք է լինեն ինչ-որ այլ ՝ վիեննական, փարիզյան, ցանկացած այլ, որոնցում շատ հստակ կմեկնաբանվեին այն հիմնական սկզբունքները, որոնք դրված են  եւ հիմա քննարկվում են բոլոր քաղաքական գործիչների կողմից»,- ասել է Ավակովը:
Նա հավելել է, որ այդ համաձայնագրերը պետք է նախատեսեն Ուկրաինայի տարածքից ռուսական բոլոր զորքերի դուրսաբերում, Ուկրաինայի սահմանների հսկողություն խաղաղապահների հետ, Ուկրաինայի արդարադատության մարմինների հաստատում օկուպացված Դոնբասի եւ Ղրիմի տարածքում եւ ընտրությունների անցկացում:

Глава Министерства внутренних дел Арсен Аваков считает, что минские договоренности не работают, поэтому нужно принять новые соглашения для разрешения ситуации на Донбассе, передает Украинская правда
«Могут ли минские соглашения быть имплементированы как реальный механизм достижения мира и разрешения конфликта? Мое глубокое убеждение, что нет», - сказал Аваков в эфире «112 Украина».
Он добавил, что должны быть другие соглашения.
«Почему минские? Должны быть какие-то другие – венские, парижские, любые другие, – в которых очень ясно были бы интерпретированы те основные принципы, которые заложены и обсуждаются всеми политиками сейчас», - сказал Аваков.
Он добавил, что эти соглашения должны предусматривать: полный вывод всех российских войск с территории Украины, контроль на границе Украины совместно с миротворцами, введении органов юстиции Украины на территорию оккупированного Донбасса и Крыму и проведение выборов.