Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Օդեսայի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սաակաշվիլին դատարանի դահլիճում հայտարարել է, որ իրեն ռազմագերի է համարում, իր համախոհներին  «կտրուկ գործողությունների» չի հորդորում, բայց վստահ է, որ բողոքի շարժումը կընդլայնվի:
«Ես ինձ կալանավորված չեմ համարում, այլ համարում եմ ռազմական գերության մեջ»,- ասել է Սաակաշվիլին, որի բառերը մեջբերում է  «Ուկրաինսկայա պրավդա» առցանց պարբերականը: Դատարանի դահլիճում Սաակաշվիլին լրագրողներին պատմել է, որ առաջին անգամ իրեն հակախորհրդային գործունեության համար 1986-ին ձերբակալել է ԽՍՀ ՊԱԿ-ը Կիեւում, երբ ինքը առաջին կուրսում էր սովորում: Ըստ նրա՝ Ուկրաինայում 30 տարիների ընթացքում ոչինչ չի փոխվել:
«Որքան տարիներ են անցել, ինձ բերել են միեւնույն մեկուսարան եւ ինձ դիմավորել է նույն հսկիչը, միեւնույն կեղտոտ մեղադրանքներով… Մեզ պետք չէ առճակատում, ես ոչ մի կտրուկ գործողության կոչ չեմ անում: Շարժումը կընդլայնվի», - լրագրողներին դատարանի դահլիճում հայտնել է Սաակշվիլին: Քաղաքական գործիչը շնորհակալական խոսքեր է ուղղել բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են իրեն: Ապա նա երգել է Ուկրաինայի հիմնը:
Սաակաշվիլիին երկուշբթի առավոտյան բերել են Կիեւի Պեչերսկի շրջանային դատարան՝ խափանման միջոց ընտրելու համար: Դատախազությունը նրա համար խնդրում է խափանման միջոց ընտրել տնային կալանքը: Դատարանի շենքի մոտ հավաքվել են քաղաքական գործչի համախոհները, ուժեղացվել է հսկողությունը: Ոստիկանության տվյալներով՝ այնտեղ գտնվում է ավելի քան 250 ուժային՝ պրովոկացիաները կամ անկարգությունները կանխելու համար:

Экс-президент Грузии и бывший губернатор Одесской области Михаил Саакашвили в зале суда заявил, что считает себя военнопленным, не призывает своих сторонников к «резким действиям», но уверен, что протестное движение будет расширяться.
«Я не считаю себя задержанным. Я считаю себя в военном плену», — сказал Саакашвили, слова которого приводит интернет-издание «Украинская правда»
В зале суда Саакашвили рассказал журналистам, что первый раз его арестовало КГБ ССР в Киеве в 1986 году, когда он был первокурсником, за антисоветскую деятельность. По его мнению, на Украине за 30 лет ничего не поменялось.
«Сколько лет прошло, меня привели в тот же изолятор и меня встретил тот же контролер, по таким же грязным обвинениям… Нам не нужна конфронтация, я не призываю ни к каким резким действиям. Движение будет расширяться», — заявил Саакашвили журналистам в суде.
Политик поблагодарил всех людей, которые его поддерживали. После этого он спел гимн Украины.
В понедельник с утра Саакашвили привезли в Печерский районный суд Киева для избрания меры пресечения, прокуратура просит для него домашнего ареста. У здания суда собрались сторонники политика, усилена охрана, по данным полиции, там находятся более 250 силовиков для пресечения беспорядков и провокаций.