ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը մոտ ութ տարի առաջ սկսել է չբացահայտված թռչող օբյեկտների ուսումնասիրման ծրագիրն իրականացնել, որի մասին հաճախ հաղորդել են ռազմական օդաչուները: Այս մասին հաղորդում է «Politico» թերթը:
Ըստ օդաչուների նկարագրության` այդ օբյեկտներն իրենց հնարավորություններով գերազանցում էին ԱՄՆ եւ այլ երկրների զինանոցի ցանկացած օդային տեխնիկային: Ավելին, երբեմն այդ սարքերը «խախտում էին նույնիսկ ֆիզիկայի օրենքները»:
Այս նախաձեռնությունը կոչվում էր «Ավիացիայի համար առաջացած սպառնալիքների ընդլայնված ուսումնասիրման ծրագիր»: Այն գաղտնի չէր, թեեւ նրա գոյությունը հայտնի էր շատ սահմանափակ թվով մարդկանց:
Միեւնույն ժամանակ, ինչպես պնդում է ԱՄՆ Կոնգրեսի աշխատակազմի նախկին աշխատակիցներից մեկը  Պենտագոնը խնդիր չի դրել գտնել այլմոլորակայինների  գոյության ապացույցներ:
Նախեւառաջ, նրանք վախենում էին, որ թռչող սարքերը Ռուսաստանի կամ Չինաստանի վերջին ձեռքբերումներն են:
Ըստ Politico-ի՝ ծրագրի նախաձեռնողն այն ժամանակ ԱՄՆ Սենատում  Դեմոկրատների խմբակցության ղեկավար Գերի Ռիդն էր, որին իր գործընկերների աջակցությամբ հաջողվեց  2009 թվականին բյուջեից միջոցներ ստանալ  դրա համար:

The Pentagon has acknowledged for the first time the existence of a program charged with investigating unidentified flying objects – UFOs, Politico reported.
The “unidentified aerial phenomena” claimed to have been seen by pilots and other military personnel appeared vastly more advanced than those in American or foreign arsenals. In some cases they maneuvered so unusually and so fast that they seemed to defy the laws of physics, according to multiple sources directly involved in or briefed on the effort and a review of unclassified Defense Department and congressional documents.
The $22 million Advanced Aerospace Threat Identification Program began in 2007 and was funded primarily at the request of former Sen. Harry Reid (D-Nev.), who has long had an interest in the topic.
The Pentagon told the Times that the program ended in 2012. Its supporters say it is still in existence, but that the Defense Department has stopped funding it.