Մեքսիկայի գլխավոր դատախազությունը կիրակի պաշտոնապես հաստատել է հանցավոր խմբավորումների կողմից իր 2 գործակալներին սպանելու փաստը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Գլխավոր դատախազության ենթակայությամբ գործող Քրեական հետաքննությունների գործակալության 2 ծառայողներ փետրվարի սկզբին կորել էին Նայարիտ նահանգում, երբ հանգստանում էին ազգականների մոտ: Այնուհետեւ առեւանգողները համացանցում տեսանյութ էին հրապարակել, որում գործակալները զինված եւ դիմակավորված ավազակների ֆոնին ծնկաչոք էին: Ավելի ուշ հայտնաբերվել էին 2 մարդու մասունքներ, որոնք ենթադրաբար պատկանում էին առեւանգվածներին:
«Գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ գենետիկ հետազոտություններ անցկացնելուց հետո հաջողվել է պարզել, որ Նայարիտ նահանգի Խալիսկո քաղաքում հայտնաբերված մարմինները պատկանում են գործակալներին, որոնք կորել էին փետրվարի 5-ին»,- նշված է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Ներկայումս մարմինները հանձնել են ազգականներին հուղարկավորելու համար, զոհվածների մերձավորներին ցուցաբերվում է հոգեբանական օգնություն:
«Գլխավոր դատախազությունը Մեքսիկայի անվտանգության մյուս ծառայությունների հետ համակարգմամբ շարունակում է ցավալի իրադարձության մեղավորներին որոնելու աշխատանքները»,- նշել են գերատեսչությունից:

Генеральная прокуратура Мексики в воскресенье официально подтвердила факт убийства двух своих агентов членами преступной группировки, передает РИА Новости.
Двое служащих Агентства криминальных расследований в составе генпрокуратуры пропали в штате Наярит в начале февраля, когда находились на отдыхе у родственников. Затем похитители разместили в социальных сетях видео с агентами, стоящими на коленях на фоне самих бандитов с оружием и закрытыми масками лицами. Позднее были обнаружены останки двух человек, предположительно принадлежащие похищенным.
«Генпрокуратура сообщает, что после проведения генетических исследований удалось установить, что обнаруженные в городе Халиско (штат Наярит) тела принадлежат агентам, пропавшим 5 февраля», — говорится в сообщении ведомства.
Сейчас тела уже переданы родственникам для захоронения, близким погибших оказывается психологическая помощь.
«Генпрокуратура в координации с другими службами безопасности правительства Мексики продолжает работу по поиску виновных в этом прискорбном событии», — отмечает ведомство.