ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ Սուդանի հարավում անցկացվող ինքնորոշման հանրաքվեն պատմական քայլ է:
«Հյուսիսի եւ հարավի միջեւ քաղաքացիական պատերազմի վերջը դրած համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի լիակատար իրագործման բազմամյա գործընթացում հանրաքվեն պատմական քայլ է: Անհրաժեշտ է, որ բոլոր կողմերը զերծ մնան սադրող հայտարարություններից եւ գործողություններից, որոնք կարող են մեծացնել լարվածությունը եւ խանգարել քվեարկողների կամարտահայտվելուն», - հայտարարել է Օբաման:
Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն պարաստ է անկախ քվեարկության արդյունքից հետագայում օգնել Սուդանին: Բացի այդ նա ավելացրել է, թե համաշխարհային հանրությունը մտադիր է հետեւել Սուդանի բոլոր ուժերի պարտականությունների կատարմանը:
Հունվարի 9-ին Հարավային Սուդանի ինքնորոշման հանրաքվեն մեկնարկել է երկրի հարավում եւ մի շարք հյուսիսային նահանգներում:

Президент США Барак Обама объявил проходящий на юге Судана референдум по самоопределению историческим шагом.
«Референдум является историческим шагом в многолетнем процессе полной реализации условий всеобъемлющего мирного соглашения, положившего конец гражданской войне между севером и югом. Всем сторонам следует воздержаться от провокационных заявлений и действий, которые могут усилить напряженность или помешать волеизъявлению голосующих», - сказал Обама.
Он также заявил, что США готовы приложить все усилия для решения проблем, с которыми может столкнуться Судан после референдума, вне зависимости от результатов голосования.
Кроме того, добавил Обама, мировое сообщество намерено проследить за исполнением обязательств всеми силами этой африканской страны, чьи интересы так или иначе затрагивает проводимый референдум.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am, 9 января, стартовал недельный референдум о самоопределении Южного Судана на юге страны и в ряде ее северных провинций. Референдум определит, станет ли Южный Судан независимым или останется в составе единого с севером государства.