Հայրենական պատերազմի վետերանները երիտասարդներին կոչ են անում պայքարել պատմության խեղաթյուրման փորձերի դեմ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է կոմիտեի նախագահ, «չորս մայրցամաքների հետախույզ», ճակատային մարտիկ եւ հասարակական գործիչ, գնդապետ Պետրոս Պետրոսյանը:
«Քանի դեռ վետերանները ողջ են, մենք երիտասարդ սերնդին պատմում ենք Հաղթանակի մասին: Երիտասարդներին կոչ ենք անում պայքարել պատմության խեղաթյուրման փորձերի դեմ: Ինչպե՞ս կարելի է հասկանալ այն հայտարարությունները, որ պատերազմը ԽՍՀՄ-ն է սկսել: Հասել են նրան, որ փորձում են նսեմացնել մեր սխրանքը: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Չերչիլը խորհրդարանի նիստում ասել էր, որ եթե Կարմիր բանակը չլիներ, հնարավոր չէր լինի հաղթել ֆաշիզմին», - ասել է Պետրոս Պետրոսյանը:
Պետրոսյանի խոսքով՝ վերջին տարիներին Արեւմտյան երկրները եւ ԽՍՀՄ որոշ նախկին հանրապետությունները, վերափոխում են պատմությունը եւ խեղաթյուրում են մեր հաղթանակը: «Մենք շատ լավ երիտասարդներ ունենք: Վետերանների խնդիրն է ազդել երիտասարդության վրա, ցույց տալ, թե ինչպես է դա իրականում եղել: Չեմ ուզում ասել, որ պետությունը ընդհանրապես այս հարցով չի զբաղվում, բայց դա բավարար չէ: Դասագրքերում քիչ ուշադրություն է դարձվում ֆաշիզմը հաղթած ժողովրդին: Երիտասարդները պետք է իմանան, որ հաղթանակը նշանակում էր ոչ միայն Խորհրդային Միության, այլեւ ամբողջ աշխարհի ազատումը», - ընդգծել է գնդապետ Պետրոսյանը:
Հարցին, թե կարծիք կա, որ իրենք մարտնչել են ուրիշ պետության համար, Պետրոս Պետրոսյանը հիշեցրել է, որ «այն ժամանակ այդպես չէր»: Դա ընդհանուր պետություն էր: Եվ ես ուզում եմ հիշեցնել, որ Կարմիր բանակը կանգ չառավ, ազատագրելով Խորհրդային Միությունը, այլ թշնամուն հետապնդեց մինչեւ Բեռլին: Եվ մենք եղբայրներ էինք, ոչ ոք իրար ազգերի չէր բաժանում»:
«Եթե ինչ-որ մեկը տարբերութուն դներ, հաղթանակն անհնարին կլիներ: Հաղթանակն ընդհանուր էր: Հայերը մարտնչեցին եւ մեկընդմիշտ պատմության մեջ թողեցին իրենց անունները», - ասել է Պետրոսյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա հիշեցրել է, որ սահմանին կանգնած սպասում էին 26 թուրքական դիվիզիաները՝ Ստալինգրադի անկման դեպքում հարձակվելու համար. «Եվ մենք մտածում էինք ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ բոլոր ազգերի մասին:

Ветераны Великой Отечественной войны призывают молодежь бороться с попытками исказить историю. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am председатель Комитета известный «разведчик четырех континентов», фронтовик и общественный деятель, полковник Петрос Петросян.
«Пока ветераны живы, мы рассказываем молодому поколению о Победе. Мы призываем молодежь бороться с попытками изменить историю. Как можно понять заявления, что войну спровоцировал СССР? Дошло до того, что пытаются принизить наш подвиг. Хочу напомнить, что Черчилль на заседании парламента сказал – не будь Красной армии, победить фашизм было бы невозможно», - отметил Петрос Петросян.
В последние годы, продолжил Петросян, западные страны, да и некоторые бывшие республики СССР, переделывают историю, извращают нашу победу. «У нас очень хорошая молодежь. Наша задача ветеранов – воздействовать на молодежь, показать, как это было по-настоящему. Я не хочу сказать, что государство вообще не занимается проблемой, но недостаточно. В учебниках мало внимания уделяется подвигу народа, остановившего фашизм. Молодежь должна знать, что победа означала освобождение не только Советского союза, но освобождение всего мира», - подчеркнул полковник Петросян.
На вопрос о том, что есть мнение, что воевали за чужое государство, Петрос Петросян напомнил, что «тогда такого не было. Это было общее государство. И хочу напомнить, что Красная армия не остановилась, освободив Советский союз, но преследовала врага вплоть до Берлина и наголову его разбила. И мы были братья, никто не разделял на нации».
«Если бы кто-то задумал ставить разницу, победа была бы невозможна. Победа была общей. Подвиг был общий. Армяне воевали и навсегда внесли в историю свои славные имена», - отметил Петросян. В то же время, он напомнил, что 26 турецких дивизий стояли на границе, готовясь напасть в случае падения Сталинграда: «И мы думали не только об Армении, думали обо всех народах».