Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են արեւային էներգետիկայի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը զեկուցել է, որ արեւային կայանների կառուցման ծրագրի շրջանակում ձեւավորվել է արեւային էներգետիկայի զարգացման նոր քարտեզ, որի շրջանակում մշակվել է տարբեր վայրերում տարբեր հզորություննեով կայանների կառուցման վեց տեխնիկատնտեսական հիմնավորում, որոնցից մեկը եղել է Մասրիկ-1 ծրագիրը: Փոխնախարարը ներկայացնելով Մասրիկ-1 55 ՄՎ արեւային կայանի կառուցման ներդրողների մրցույթի արդյունքները՝ նշել է, որ մրցույթը հայտարարվել է 2017 թվականի ապրիլին, փաթեթը ձեռք է բերել 7 տասնյակ ընկերություն, 20-ը դիմել է նախաորակավորման: Այս փուլն անցել է 10 ընկերություն, իսկ հինգը տվել է ծրագրի իրականացման առաջարկություն: Ըստ մրցույթի կանոնների՝ այն ընկերությունը կամ կոնսորցիումը, ով կառաջարկեր ամենացածր սակագինը, իրավունք կստանար իրականացնել Մասրիկ-1 55 ՄՎ արեւային կայանի կառուցման ծրագիրը: Մրցույթի արդյունքներով ամենացածր սակագինը ներկայացրել է նիդեռլանդական Fotowatio Renewable Ventures B.V եւ իսպանական FSL Solar S.L. ընկերություններից կազմված կոնսորցիումը: Առաջարկված սակագինն է 0.0419 ԱՄՆ դոլար՝ առանց ԱԱՀ-ի (20.11 դրամ): Հայկ Հարությունյանը նշել է, որ այժմ նիդեռլանդական ընկերության հետ ընթանում են բանակցություններ, եւ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում վերջինիս ղեկավարները ժամանելու են Հայաստան: Նախատեսվում է, որ Մասրիկ-1 արեւային կայանի կառուցման պայմանագիրը պետք է ստորագրվի մինչ հունիսի մեկը, իսկ կառավարության հաջորդ նիստում ներկայացվելու է ծրագրի մրցույթի հաղթողի վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծը:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է կատարվել արեւային նոր կայանների կառուցման ծրագրերի իրականացմանը, քամու եւ հողմային էներգետիկայի զարգացմանն ուղղված քայլերին, կուտակիչ հզորություններ կառուցելու հնարավորություններին:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում առկա են այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտում պետություն-մասնավոր համագործակցության մեծ ներուժ ու դրա իրացման լայն հնարավորություններ: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ակտիվ քայլեր իրականացնել այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, ինչը կնպաստի անվտանգ ու անկախ էներգետիկ համակարգի ամրապնդմանը:

Необходимо предпринять активные шаги в направлении реализации новых программ по развитию альтернативной энергетики. Об этом заявил на совещании в Правительстве Армении, посвященном перспективам и возможностям развития солнечной энергетики в стране, 13 апреля и.о. премьер-министра Армении Карен Карапетян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства, заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян в ходе совещания доложил о том, что в рамках программы строительства солнечных станций сформирована новая карта развития солнечной энергетики, в частности, разработаны 6 технико-экономических обоснований для строительства станций различных мощностей в разных областях, одно из них  программа «Масрик-1».
Представляя итоги тендера среди инвесторов на строительство солнечной станции «Масрик-1» мощностью 55МВт, Арутюнян отметил, что конкурс был объявлен в апреле 2017 года, пакет приобрели 7 десятков компаний, 20 из них представили заявки на предварительную квалификацию. Этот этап прошли 10 компаний, а 5 организаций представили предложения по реализации программы.
По правилам тендера, право на реализацию строительства солнечной станции «Масрик-1» мощностью в 55 МВт должна была получить та компания или консорциум, которая предложит минимальный тариф. Минимальный же тариф предложил консорциум двух компаний - нидерландской «Fotowatio Renewable Ventures B.V» и испанской «FSL Solar S.L.». Предложенный тариф - 0,0419 доллара без НДС (20,11 драма).
Арутюнян отметил, что сейчас ведутся переговоры с нидерландской компанией. По его словам, в течение ближайшей недели ее руководители прибудут в Армению. Предусматривается, что договор о строительстве «Масрик-1» будет подписан до 1 июня, а на следующем заседании Правительства будет представлен проект решения кабинета министров о победителе тендера.
Участники совещания коснулись также реализации программ по строительству новых солнечных станций, шагов по развитию ветроэнергетики, а также возможностей строительства накопительных мощностей.
В свою очередь, Карен Карапетян подчеркнул, что в нашей стране в сфере альтернативной энергетики есть большой потенциал для сотрудничества в формате государство-частный сектор. По его словам, необходимо предпринять активные шаги в направлении реализации новых программ по развитию альтернативной энергетики, что будет способствовать укреплению безопасной и независимой энергетической системы.