Կորեայի հանրապետությունը եւ Հյուսիսային Կորեան ուղիղ հեռախոսագիծ են հաստատել երկու երկրների առաջնորդների միջեւ։ Այս մասին հաղորդել են Հարավային Կորեայի միավորման նախարարությունից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ուղիղ գիծը կապում է Կապույտ տունը՝ նախագահ Մուն Չժե Ինի նստավայրն ու Հյուսիսային Կորեայի պետական խորհրդի կենտրոնական գրասենյակը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Սեուլում աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Հարավային Կորեայի տեխնիկական անձնակազմը հաջողությամբ փորձնական զանգ է կատարել, որի ժամանակ ոչ մի տեխնիկական խնդիր չի առաջացել։ Ապա հետեւել է պատասխան զանգը Հյուսիսային Կորեայից։
Կորեայի հանրապետության պատվիրակությունը մարտի 5-ին Փհենյանում հանդիպել էր Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հետ։ Բանակցությունների ընթացքում  պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումներ կազմակերպելու շուրջ։ Դրանից հետո մեկնարկած երկխոսության ժամանակ հաստատվել է միջկորեական երկխոսության ամսաթիվը՝ ապրիլի 27-ը։ Բացի այդ, Կիմ Չեն Ընի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը, սպասվում է, որ կկայանա այս տարվա մայիսին կամ հունիսին։

Республика Корея и КНДР установили прямую телефонную линию связи между лидерами двух стран. Об этом сообщило южнокорейское министерство объединения, передает ТАСС.
«Прямая линия связывает Голубой дом - резиденцию президента Мун Чжэ Ина - и центральный офис северокорейского Государственного совета», - отмечается в сообщении.
В распространенном в Сеуле сообщении администрации отмечается, что южнокорейский технический персонал успешно произвел пробный звонок, никаких технических проблем при этом не возникло. Затем ответный звонок последовал из КНДР.
Делегация Республики Корея 5 марта встретилась с лидером КНДР в Пхеньяне. В ходе переговоров была достигнута договоренность о проведении встречи лидеров двух стран. Север также выразил тогда готовность провести аналогичное мероприятие с президентом США.
В ходе стартовавшего после этого диалога на высоком уровне была установлена дата межкорейского саммита - 27 апреля. Встреча Ким Чен Ына и Дональда Трампа, как ожидается, может состояться в мае или июне этого года.