Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերն Անկարային կոչ է արել երկու հույն զինվորներին ազատ արձակել եւ դադարեցնել արեւելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում անօրինական գործողությունները, հաղորդում է Ekathimerini-ն:
«Թուրքիայում գտնվող Հունաստանի զինվորները պետք է ազատ արձակվեն, Անկարան պետք է հարգի միջազգային իրավունքը», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Հունաստանի խորհրդարանում:
Հիշեցնենք, որ հույն զինվորները Թուրքիայում բանտարկվել էին թուրքական տարածքում պատահմամբ հայտնվելուց հետո: Թուրքիայի նախագահն առաջարկել էր նրանց փոխանակել թուրք զինվորկանների հետ, որոնք 2016 թվականի հունիսին հեղաշրջման փորձից հետո փախել էին Հունաստան: Աթենքն այդ պայմանն անընդունելի էր համարել:

Президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер призвал Анкару освободить двух греческих солдат и прекратить незаконную деятельность в восточном Средиземноморье, сообщает Ekathimerini.
«Греческие солдаты в Турции должны быть освобождены, Анкара должна уважать международное право», - сказал он, выступая в парламента Греции.
Отметим, что греческие военные оказались в турецкой тюрьме, после того как заблудившись случайно оказались на турецкой територии. Президент Турции предожил обменять их на турецких военных, которые сбежали в Грецию после попытки переворота в июле 2016 года. Афины назвали такое условие неприемлемым.