88 տարեկան հասակում մահացել է գեներալ Լուիս Գարսիա Մեսա Թեխադան, ով ռազմական հեղաշրջման արդյունքում ղեկավարել է Բոլիվիան 1980 թվականից եւ ռազմական դիկտատուրա է հաստատել, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը` վկայակոչելով La Razon-ը:
Պարբերականի տեղեկությունների համաձայն՝ Մեսան մահացել է վաղ առավոտյան Կոսմիլ դե լա Պասի հիվանդանոցում: Ինչպես բժիշկները հայտնել են պարբերականին, նախօրեին նա սրտի երեք կաթված էր տարել: Հանգուցյալի հարազատները դեռ չեն որոշել, թե որտեղ եւ երբ տեղի կունենա նրա հուղարկավորության արարողությունը:
Գեներալ Լուիս Գարսիա Մեսան Բոլիվիա նախագահ է դարձել 1980 թվականի հուլիսին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջումից հետո, սակայն ղեկավարեց  մոտ մեկ տարի. օգոստոսին նա պաշտոնանկ արվեց: 1995 թվականին Բոլիվիայի Գերագույն դատարանը նախագահին դատապարտեց 30 տարվա ազատազրկման՝ մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումների եւ իշխանության հակառակորդների սպանության համար: Նրանք բոլորը «Կոնդոր» օպերացիայի զոհ դարձան, որը համատեղ իրականացնում էին Արգենտինայի, Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Պարագվայի, Ուրուգվայի եւ Չիլիի ռազմական ռեժիմները՝ նպատակ ունենալով ֆիզիկապես ոչնչացնել իրենց քաղաքական ընդդիմախոսներին:

Генерал Луис Гарсиа Меса Техада, возглавивший Боливию в результате военного переворота в 1980 году и установивший там режим военной диктатуры, скончался в воскресенье в возрасте 88 лет, сообщает ТАСС   со ссылкой на La Razon.
По ее информации, Меса умер на рассвете в больнице Коссмил-де-ла-Пас. Как сообщили изданию медики, накануне он перенес три инфаркта. Родственники покойного пока не решили, где и когда пройдут его похороны.
Генерал Луис Гарсиа Меса стал во главе Боливии после военного переворота, проведенного в июле 1980 года, однако продержался у власти чуть более года - уже в августе 1981 года он был свергнут. В 1995 году Верховный суд Боливии приговорил бывшего главу государства к 30 годам лишения свободы за многочисленные нарушения прав человека и убийство противников власти. Все они стали жертвами операции «Кондор», которую совместно осуществляли военные режимы Аргентины, Боливии, Бразилии, Парагвая, Уругвая и Чили с целью физического уничтожения политических оппонентов.