Վրաստանի նախկին նախագահ եւ «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության առաջնորդ Միխայիլ Սաակաշվիլին մեկնաբանել է միջանկյալ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, որոնք նախօրեին տեղի են ունեցել Վանի-Խոնի շրջանում, փոխանցում է «Գրուզիա Online»-ը:
ԿԸՀ նախնական արդյունքներով՝ ընտրություններում հաղթում է  «Վրացական երազանք-դեմոկրատական Վրաստան» իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ Գիվի Չիչինաձեն, որը ստացել է 57,86 տոկոս ձայն: Նրա գլխավոր մրցակից, Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգալավային աջակցել է ընտրողների 38,38 տոկոսը: Ուգուլավան իր պարտությունն ընդունել է: Դրա հետ միաժամանակ, նա «Վրացական երազանքին» մեղադրել է վարչական ռեսուրսն օգտագործելու մեջ:
Ուգուլավան ընտրություններում ներկայացնում էր «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցությանը, որը ստեղծել է 2016 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո «Ազգային շարժում» կուսակցությունից հեռացած՝ Սաակաշվիլիի նախկին համախոհը:
Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ ուրախ կլիներ իր նախկին համախոհի հաղթանակի համար, սակայն ներկայիս իրավիճակում Ուգուլավայի հաջողության հնարավորությունները նվազագույն էին:
«Ես ուրախ կլինեի Վանի-Խոնիի ընտրություններում Գիգի Ուգուլավայի հաղթանակի համար, բայց դրա համար նույնիսկ 1 տոկոսի շանս չկար: Չի կարելի խաղաքարտ խաղալու նստել խաբեբաների հետ»,- նշել է Սաակաշվիլին «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
Վրաստանի նախկին նախագահը Ուգուլավային եւ «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության մյուս ներկայացուցիչներին կոչ է արել միավորվել «իշխանությունից խաբեբաներին վռնդելու համար»:
«Մենք պետք է շրջենք գլխավոր խաբեբայի սեղանը: Ճիշտ կլիներ, եթե Գիգին եւ նրա կուսակիցները միավորվեին իշխանությունից խաբեբաներին վռնդելու համար»,- հավելել է Սաակաշվիլին:

Экс- президент Грузии и лидер партии «Единое национальное движение» Михаил Саакашвили прокомментировал результаты промежуточных парламентских выборов, прошедших накануне в избирательном округе Вани-Хони, передает Грузия Online.
Согласно предварительным результатам ЦИК, на выборах побеждает экс-губернатор Имеретии, представитель правящей партии «Грузинская мечта – демократическая Грузии» Гиви Чичинадзе, набравший 57,86% голосов. Его главного конкурента экс-мэра Тбилиси Гиги Угулава поддержали 38,38% избирателей. Угулава признал свое поражение. Вместе с тем, он обвинил «Грузинскую мечту» в использовании административного ресурса.
На выборах Угулава представлял партию «Европейская Грузия», которая была основана бывшими соратниками Саакашвили, покинувшими партию «Национальное движение» после парламентских выборов 2016 года.
Саакашвили заявил, что был бы рад победе его бывшего единомышленника, однако в нынешней ситуации шансы Угулава на успех минимальны.
«Я был бы рад победе Гиги Угулава на выборах в Вани-Хони, но на это не существовало шанса даже в 1%. Нельзя садиться играть в карты за стол шулеров», — написал Саакашвили на своей фейсбук-странице.
Экс-президент призвал Угулава и других представителей партии «Европейская Грузия» объединиться для того, чтобы «изгнать шулеров из власти».
«Мы должны перевернуть стол главного шулера! Было бы правильно, если бы Гиги и его однопартийцы присоединились к изгнанию шулеров из власти», — добавил Саакашвили.