Լոնդոնի Հիթրուո օդանավակայանում 50 կոկորդիլոս են ձերբակալել, որոնց սեփականատերերը խախտել են վայրի կենդանիների փոխադրման կանոնները, հաղորդում է BBC News-ը:
1 տարեկան սողուններին փորձել են Մալայզիայից Մեծ Բրիտանիա ներմուծել ֆերմայում բազմացնելու համար: Ճամփորդության ընթացքում 30 կիլոգրամ քաշով կոկորդիլոսները կռվել են իրար հետ, քանի որ նրանց համար բավարար տարածք չկար: Հինգ բեռնարկղերից յուրաքանչյուրում պետք է տեղավորվեր 4 կենդանի, սակայն փոխադրողները ամեն մեկում 10 սողունի էին տեղավորել: Արդյունքում սողուններից մեկը սատկել է:
Կենդանիներին բռնագրավվել են վայրի կենդանական եւ բուսական աշխարհների վտանգված տեսակների միջազգային առեւտրի մասին կոնվենցիայի (CITES) համաձայն: Հուոմ գրասենյակի ներկայացուցիչները (Մեծ Բրիտանիայի ներքին գործերի նախարարություն) հայտնել են, որ նրանց համար նոր ապաստան կգտնեն:

В лондонском аэропорту Хитроу задержали 50 крокодилов, владельцы которых нарушили правила перевозки диких животных, передает Lenta со ссылкой на портал BBC News.
Годовалых пресмыкающихся пытались ввезти в Великобританию из Малайзии для разведения на ферме на мясо. В ходе путешествия 30-сантиметровые крокодилы дрались друг с другом, так как для них не было достаточно свободного места: в каждом из пяти контейнеров должно было размещаться 4 животных, но перевозчики поместили по 10 животных в каждый. В результате одна из рептилий погибла.
Животных изъяли согласно Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (СИТЕС). Представители Хоум-офиса (Министерства внутренних дел Великобритании) сообщили, что им подыщут новый дом.
СИТЕС — международное соглашение, подписанное 169 государствами, вступило в силу в 1975 году. Цель конвенции — уберечь диких животных и растения от вымирания в результате торговли. С момента подписания документа ни один из видов, находящихся под ее защитой, не вымер по этой причине.