Սինգապուրի իշխանությունները առավելագույն ջանքեր են ներդնում Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումն արդյունավետ նախապատրաստելու համար: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին շաբաթ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում «Շանգրի լա երկխոսություն» անվտանգության հարցերով համաժողովում հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարար Ն Էն Հենը:
«Այս գործընթացին ներգրավված են տարբեր գերատեսչություններ»,- ասել է նա: «Շատերը մեր կատարած աշխատանքի համար շնորհակալություն են հայտնում, իսկ ես ինքս դա ընկալում եմ որպես հաստատում, որ նախապատրաստության գործընթացը անհրաժեշտ ուղղությամբ է ընթանում»,- նշել է նա:
Ն Էն Հենը նշել է, որ «այլ երկրների գործընկերների հետ այսօր ճաշի ժամանակ քննարկել է նաեւ պատրաստվող գագաթնաժողովը: Չնայած տարբեր վերապահումներին ու կասկածներին, բոլորը դրական են արտահայտվում ԱՄՆ եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդների միջեւ հանդիպում անցկացնելու ծրագրերի մասին»: «Երկխոսությունը կառուցողական եւ կոնկրետ առաջքայլ է»,- հավելել է գերատեսչության ղեկավարը:
Ուրբաթ Թրամփը դարձյալ հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի հետ հանդիպումը կկայանա հունիսի 12-ին Սինգապուրում: Սպիտակ տան տերը միաժամանակ նշել է, որ Վաշինգթոնը մտադիր չէ գագաթնաժողովի ժամանակ Փհենյանի հետ որեւէ փաստաթուղթ ստորագրել: Նրա խոսքով՝ ինքը նաեւ չի ցանկանում երկխոսության կարգավորման հեռանկարների ֆոնին այլեւս օգտագործել Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ «առավելագույն ճնշում» տերմինը:

Власти Сингапура прикладывают максимум усилий, чтобы эффективно подготовить встречу лидера КНДР Ким Чен Ына и президента США Дональда Трампа. Об этом , как передает ТАСС заявил в субботу министр обороны республики Н Эн Хэнь на международной конференции по вопросам безопасности в Азиатско-Тихоокеанском регионе «Шангри-ла диалог».
«Различные ведомства вовлечены в данный процесс», - сказал он. «Многие выражают благодарность за нашу работу , я же воспринимаю это как подтверждение тому, что подготовительный процесс идет в нужном направлении», - отметил министр.
Н Эн Хэнь также отметил, что «на состоявшемся сегодня обеде с коллегами из других стран он обсудил и готовящийся саммит. Несмотря на различные оговорки и сомнения, все положительно отзываются о планах провести встречу между лидерами США и КНДР». «Диалог является конструктивным и конкретным шагом вперед», - добавил глава ведомства.
Трамп в пятницу вновь заявил, что его встреча с лидером КНДР состоится 12 июня в Сингапуре. Вместе с тем хозяин Белого дома отметил, что Вашингтон не намерен подписывать какие-либо документы с Пхеньяном во время саммита. По его словам, он также больше не хочет использовать термин «максимальное давление» в отношении КНДР на фоне перспектив нормализации диалога.