Ավստրիայի ներքին գործերի նախարարության Սահմանադրության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի դաշնային գերատեսչությունը (հակահետախուզություն) Ավստրիայի դաշնային կանցլեր Սեբաստիան Կուրցի դեմ սպառնալիքների վերաբերյալ հետաքննություն է սկսել, ինչպես նաեւ ուժեղացրել է նրա եւ երկրի կառավարության նախարարների պաշտպանությունը, հաղորդում է Ավստրիայի Österreich հրատարակությունը:
Ինչպես նշվել են ՆԳՆ-ում, հատուկ ծառայությունը քրեական հետաքննություն է սկսել այն անձանց դեմ, որոնք Facebook սոցիալական ցանցի միջոցով սպառնում են Ավստրիայի կառավարության ղեկավարին:
Ավստրիայի իշխանությունները կասկածում են, որ այդ սպառնալիքների հեղինակները Թուրքիայից եկած գաղթականներ են:
Հունիսի 8-ին Ավստրիայի իշխանությունները հայտարարեցին Ավստրիայում Հանուն մշակութային եւ սոցիալական համագործակցության թուրք-իսլամական միության մոտ 40 իմամների արտաքսման եւ մզկիթների փակման մասին, որոնք պայմանավորված էին իսլամի մասին օրենքի խախտմամբ եւ արտասահմանից ֆինանսավորմամբ:
Սեբաստիան Կուրցը այդ ժամանակ հատուկ շեշտել էր, որ Վիեննան պաշտպանում է կրոնի ազատությունը, բայց երկրում կան օրենքներ, որոնց պետք է հետեւել: Իր հերթին Ավստրիայի մուսուլման կրոնական համայնքը դժգոհել էր այս քայլից, իսկ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան չի անտեսի այդ եւ միջոցներ ձեռնարկի այդ որոշման դեմ:

Федеральное ведомство по защите конституции и борьбе с терроризмом (контрразведка) при министерстве внутренних дел Австрии начало расследование по факту угроз в адрес австрийского федерального канцлера Себастьяна Курца, а также усилило его охрану и министров правительства страны, сообщает ТАСС со ссылкой на австрийское издание Österreich.
Как отметили в МВД, спецслужба начала уголовное расследование в отношении лиц, которые через социальную сеть Facebook распространяют угрозы убийства в адрес главы австрийского правительства. Силовики также проводят проверку всех случаев отправки канцлеру сообщений по электронной почте, телефону и в других социальных сетях.
В этот же день ведомство федерального канцлера Австрии направило уведомление компании Facebook в связи с поступающими через эту социальную сеть угрозамирасправы над Себастьяном Курцем, который ранее объявил о закрытии семи мечетей и депортации десятков имамов из-за нарушения австрийских законов. Австрийские власти подозревают, что угрозы поступают от выходцев из Турции.
8 июня власти Австрии сообщили о закрытии семи мечетей и депортации около 40 имамов Турецко-исламского союза за культурное и социальное сотрудничество в Австрии (ATIB) из-за нарушения закона об исламе и получения финансирования из- за рубежа. Себастьян Курц тогда особо подчеркнул, что Вена поддерживает свободу религий, но в стране действуют законы, которые нужно соблюдать. В свою очередь мусульманская религиозная община Австрии высказала возмущение из-за этого шага, а президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил, что Анкара не останется в стороне и предпримет меры против этого решения.