Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն «դաս է քաղել»,  հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը` նշելով, որ Թրյուդոյի քննադատությունն իր հասցեին Կանադային «մեծ գումարներ» կարժենա:
Մեկնաբանելով G7- ի գագաթաժողովից հետո Թրյուդոյի մամուլի ասուլիսը, Թրամփը նշել է, որ մի փոքր զարմացած է նրա հայտարարություններից: «Նա ասել է, որ թույլ չի տա, որ ԱՄՆ-ն իրեն ենթարկի Կանադան: Ենթարկե՞լ: Մենք հենց նոր իրար ձեռք սեղմեցինք: Դա շատ բարեկամական էր», - ասել է Թրամփը` նշելով, որ իր կարծիքով,  որ Թրյուդոն «դաս է քաղել» եւ Կանադային դա «մեծ գումարներ» կարժենա:
Նշենք, որ Կանադայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ հարաբերությունները լարվել էին պողպատի եւ ալյումինի համար մաքսատուրքեր սահմանելու Թրամփի որոշումից հետո:

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо «усвоил урок», заявил президент США Дональд Трамп, отметив, что критика Трюдо в его адрес будет стоить Канаде «много денег».
Комментируя пресс-конференцию Трюдо после саммита G7, Трамп отметил, что был несколько удивлен его заявлениями. «Он сказал, что не позволит США помыкать Канадой..Помыкать? Мы только что пожали друг другу руки. Это было очень дружелюбно», - сказал Трамп, отметив, что считает, что Трюдо «выучил урок» и Канаде это будет «больших денег».
Отметим, что отношения между Канадой и США стали напряженными после решения Трампа ввести пошлины на импорт стали и алюминия.