Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  թուրքական Bugun պարբերականի Անկարայի ներկայացուցիչ Ադեմ Յավուզ Արսլանը օդանավում Էրդողանին է նվիրել մեկ շաբաթ առաջ իր հեղինակությամբ լույս տեսած «Մի հայ կա. Հրանտ Դինքի գործողության ծածկագրեր» գիրքը։  Էրդողանը հարցրել է լրագրողին, թե գրքում նա հանցանքը որտե՞ղ է ներկայացրել՝ Տրապիզոնո՞ւմ, թե՞ Շիշլիում։
«Իրերն ամբողջությամբ եմ հետազոտել։  Անկարա, Ստամբուլ եւ Տրապիզոն։ Ավելի շատ ներկայացրել եմ սպանությունից առաջ տեղի ունեցածը եւ թե ինչպես է Թուրքիան պատրաստվել այդ սպանությանը»,-պատասխանել է լրագրողը։ Էրդողանը շարունակել է զրույցը՝ նշելով, թե իրագործողները հայտնի են, սակայն պատվիրատուները՝ դեռ ոչ:
Bugun-ի լրագրողը շեշտել է, թե այս հանցանքը եւ քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացված մյուս հանցանքներն իրականացվել են հոգեբանական որոշակի մթնոլորտի հետեւանքով։ «Բոլոր սպանությունների ուղղորդումը մի կետից է գալիս։ Հրանտ Դինքի սպանության մեջ էլ որոշակի մի ուժ կա»,-ասել է լրագրողը՝ ընդծելով, որ Դինքի սպանության բացահայտման գործում կա քննադատություն պետության դեմ՝ համապատասխան աջակցություն չցուցաբերելու համար:
«Մենք 36 ժամում ձերբակալեցինք սպանության իրականացնողին եւ նրա շուրջ հավաքվածներին եւ հանձնեցինք դատարանին։ Դրանից հետո գործը դատարանինն է։ Սակայն 4 տարի է՝ դատական գործընթացը չի վերջացել։ Վերջերս էլ սպանության իրականացնողը հանձնվեց անչափահասների համար նախատեսված դատարան։ Մեզնից ինչ հասնում էր, արել ենք, մնացածը՝ դատարանինն է»,-հայտնել է Թուրքիայի վարչապետը:

Arslan’s “There’s this Armenian: The Codes of the Dink Operation” sheds light on murder of Armenian-Turkish journalist Hrant Dink who was killed in Istanbul by Turkish ultranationalist.
“I held a full investigation into a case. My book features events which happened in Ankara, Istanbul, Trabzon. I showed what happened before the crime, how Turkey was getting ready for the murder,” journalist told Premier Recep Tayiip Erdogan.
In his turn Turkish PM stressed that people who committed the crime are known, but it is unclear who stands behind it, Turkish Hurriyet newspaper writes.
Speaking of the Dink’s murder, journalist noted this case, as well as other crimes against Christians, were committed because of certain psychological atmosphere in the country.
Erdogan replied stressing murderer was arrested within 36 hours. “Case belongs to the court. The trial continues for 4 years. The assassin has recently been transferred to juvenile court. We did all that was required of us. The rest is court’s business,” Erdogan concluded.