Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  թուրքական Bugun պարբերականի Անկարայի ներկայացուցիչ Ադեմ Յավուզ Արսլանը օդանավում Էրդողանին է նվիրել մեկ շաբաթ առաջ իր հեղինակությամբ լույս տեսած «Մի հայ կա. Հրանտ Դինքի գործողության ծածկագրեր» գիրքը։  Էրդողանը հարցրել է լրագրողին, թե գրքում նա հանցանքը որտե՞ղ է ներկայացրել՝ Տրապիզոնո՞ւմ, թե՞ Շիշլիում։
«Իրերն ամբողջությամբ եմ հետազոտել։  Անկարա, Ստամբուլ եւ Տրապիզոն։ Ավելի շատ ներկայացրել եմ սպանությունից առաջ տեղի ունեցածը եւ թե ինչպես է Թուրքիան պատրաստվել այդ սպանությանը»,-պատասխանել է լրագրողը։ Էրդողանը շարունակել է զրույցը՝ նշելով, թե իրագործողները հայտնի են, սակայն պատվիրատուները՝ դեռ ոչ:
Bugun-ի լրագրողը շեշտել է, թե այս հանցանքը եւ քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացված մյուս հանցանքներն իրականացվել են հոգեբանական որոշակի մթնոլորտի հետեւանքով։ «Բոլոր սպանությունների ուղղորդումը մի կետից է գալիս։ Հրանտ Դինքի սպանության մեջ էլ որոշակի մի ուժ կա»,-ասել է լրագրողը՝ ընդծելով, որ Դինքի սպանության բացահայտման գործում կա քննադատություն պետության դեմ՝ համապատասխան աջակցություն չցուցաբերելու համար:
«Մենք 36 ժամում ձերբակալեցինք սպանության իրականացնողին եւ նրա շուրջ հավաքվածներին եւ հանձնեցինք դատարանին։ Դրանից հետո գործը դատարանինն է։ Սակայն 4 տարի է՝ դատական գործընթացը չի վերջացել։ Վերջերս էլ սպանության իրականացնողը հանձնվեց անչափահասների համար նախատեսված դատարան։ Մեզնից ինչ հասնում էր, արել ենք, մնացածը՝ դատարանինն է»,-հայտնել է Թուրքիայի վարչապետը:

Представитель турецкого издания «Bugun» в Анкаре Адем Явуз Арслан в аэропорту города подарил премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану экземпляр своей книги «Есть один армянин. Шифры гибели Гранта Динка», вышедшей неделю назад. Эрдоган спросил у журналиста, где именно тот представил преступление - в Трабзоне или в Шишли.
«Я полностью расследовал обстоятельства. Анкара, Стамбул, Трабзон. В большей части показал происходящее перед убийством, и как Турция готовилась к этому убийству», - ответил турецкий журналист. Эрдоган продолжил беседу, отметив, что известны лица, осуществившие преступление, но не заказчики, пишет турецкая «Hurriyet».
Журналист «Bugun» подчеркнул, что это преступление, а также другие преступления по отношению к христианам были осуществлены из-за определенной психологической атмосферы.
«Все убийства направлялись с одной точки. В убийстве Гранта Динка также присутствует определенная сила», - сказал журналист, отметив, что в деле раскрытия убийства Гранта Динка также есть критика в отношении государства, так как оно не оказало соответствующую поддержку.
«Мы в течение 36 часов арестовали убийцу и его соратников и отправили в суд. После этого дело принадлежит суду. Однако процесс длится уже 4 года. Недавно убийца был передан в суд для несовершеннолетних. Мы сделали все, что от нас требовалось. Остальное  – дело суда», - сказал в ответ Эрдоган.