Այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից Հայաստանում ներկայումս գործածվող անձնագրերին զուգահեռ կիրառության մեջ կմտնեն նաեւ կենսաչափական տվյալներ պարունակող կամ չիպ պարունակող անձնագրերը։ Նոր տիպի անձնագրերում կլինեն ներկայիս անձնագրերի բոլոր տվյալները, ինչպես նաեւ՝ երկու ձեռքի ցուցամատերի մատնահետքերի տվյալները:
Կենսաչափական կողմնորոշիչներ պարունակող էլեկտրոնային անձնագրերի համակարգի ներդրման աշխատանքների ձեռքբերման նպատակով մրցույթը անցկացվեց հոկտեմբերի 27-ից մինչև դեկտեմբերի 10-ը ներառյալ: Մրցույթին մասնակցում էին արտերկրյա 8 ընկերություններ։
Մրցույթը կազմակերպվել է 2 ձեւաչափով. առաջին ձեւաչափով հաղթող է ճանաչվել լեհական Polska Wytwornia papierov Wartosciowych S. A., իսկ երկրորդ ձեւաչափով՝ ֆրանսիական Oberthur կազմակերպությունը: Այս մասին NEWS.am- Ինովացիայի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանը: Նրա խոսքով`թե որ ընկերությունը կզբաղվի նոր տեսակի անձնագրերի ներդրման աշխատանքներով՝ առաջիկայում կորոշի կառավարությունը:
Իսկ թե որքան կարժենան նոր տեսակի անձնագրերը, ըստ Ն. Մուրադխանյանի, դեռեւս հայտնի չէ: Այս կորոշվի կոնկրետ ընկերության հետ պայմանագիր կնքելուց հետո միայն:

С 1 сентября 2011 года в Армении параллельно с ныне применяемыми паспортами начнут применяться также паспорта с биометрическими данными, или с чипами. В паспортах нового образца будут все данные, которые есть в нынешних паспортах, а также отпечатки указательных пальцев обеих рук.
Конкурс на выполнение работ по внедрению электронных паспортов с биометрическими данными был проведен с 27 октября по 10 декабря 2010 года. В конкурсе участвовало 8 зарубежных компаний.
Конкурс был проведен в 2 форматах: в первом формате победила польская компания «Polska Wytwornia papierov Wartosciowych S. A.», а во втором формате – французская организация «Oberthur». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am – Инновации сообщил начальник Паспортно-визового управления Полиции Армении Норайр Мурадханян. По его словам, в ближайшее время Правительство решит, какая компания займется работой по внедрению паспортов нового образца.
А сколько будут стоить паспорта нового образца, по словам Н. Мурадханяна, пока не известно. Это станет ясно лишь после заключения договора с конкретной компанией.