Ադրբեջանում 21 քրեական գործ է հարուցվել Գյանջայի քաղաքապետ Էլմար Վելիեւի դեմ մահափորձից բացահայտ կերպով ահաբեկչության կոչեր հնեցնող անձանց դեմ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ արդեն 3 մարդ է ձերբակալվել: Մյուս կասկածյալների հայտնաբերմանն ուղղված օպերատիվ-որոնողական միջոցառումները շարունակվում են: Բացի այդ, Ադրբեջանից դուրս բնակվող եւ բացահայտորեն ահաբեկչության կոչեր անող մարդկանց նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել: Անօրինական գործողությունների կոչ անող 25 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընրվել է վարչական կալանքի տեսքով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 3-ին զինված հարձակում էր տեղի ունեցել Գյանջայի գործադիր իշխանության ղեկավարի դեմ: Հանցագործությունը կատարած Յունիս Սաֆարովը անմիջապես ձերբակալվել եւ զինաթափվել էր դեպքի վայրում գտնվող ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Հուլիսի 10-ին Գյանջայում 150-200 հոգուց բաղկացած կրոնական ծայրահեղականների խմբի կողից կազմակերպված անկարգությունների ընթացքում ցուցարարների ձեռքից ոստիկանության երկու սպա է զոհվել՝ Գյանջայի գլխավոր ոստիկանության պետի տեղակալ, գնդապետ Իլգար Բալաքիշիեւը եւ Գյանջայի Նիզամիի շրջանի ոստիկանության բաժնի պետի տեղակալ, գնդապետ-լեյտենանտ Սամեդ Աբասովը: .

В Азербайджане возбуждено 21 уголовное дело в отношении лиц, открыто призывавших к террору после покушения на главу ИВ Гянджи Эльмара Велиева.
Как сообщают азербайджанские СМИ, уже арестованы 3 человека. Продолжаются оперативно-розыскные мероприятия для выявления других подозреваемых. Кроме того, объявлены в международный розыск лица, проживающие за пределами Азербайджана и открыто призывавшие к терроризму. В отношении 25 лиц, призывавших к незаконным действиям, избрана мера пресечения в виде административного ареста.
Напомним, 3 июля совершено вооруженное нападение на главу исполнительной власти города Эльмара Велиева. Совершивший преступление Юнис Сафаров сразу же был задержан и обезоружен сотрудниками полиции, которые находились на месте происшествия. 10 июля в ходе беспорядков в Гяндже, организованных группой религиозных радикалов, состоящей из 150-200 человек, от рук бунтовщиков погибли два офицера полиции – заместитель начальника Главного управления полиции Гянджи полковник Ильгар Балакишиев и заместитель начальника Управления полиции Низаминского района Гянджи полковник-лейтенант Самед Аббасов.