Ադրբեջանում 21 քրեական գործ է հարուցվել Գյանջայի քաղաքապետ Էլմար Վելիեւի դեմ մահափորձից բացահայտ կերպով ահաբեկչության կոչեր հնեցնող անձանց դեմ:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ արդեն 3 մարդ է ձերբակալվել: Մյուս կասկածյալների հայտնաբերմանն ուղղված օպերատիվ-որոնողական միջոցառումները շարունակվում են: Բացի այդ, Ադրբեջանից դուրս բնակվող եւ բացահայտորեն ահաբեկչության կոչեր անող մարդկանց նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել: Անօրինական գործողությունների կոչ անող 25 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընրվել է վարչական կալանքի տեսքով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 3-ին զինված հարձակում էր տեղի ունեցել Գյանջայի գործադիր իշխանության ղեկավարի դեմ: Հանցագործությունը կատարած Յունիս Սաֆարովը անմիջապես ձերբակալվել եւ զինաթափվել էր դեպքի վայրում գտնվող ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Հուլիսի 10-ին Գյանջայում 150-200 հոգուց բաղկացած կրոնական ծայրահեղականների խմբի կողից կազմակերպված անկարգությունների ընթացքում ցուցարարների ձեռքից ոստիկանության երկու սպա է զոհվել՝ Գյանջայի գլխավոր ոստիկանության պետի տեղակալ, գնդապետ Իլգար Բալաքիշիեւը եւ Գյանջայի Նիզամիի շրջանի ոստիկանության բաժնի պետի տեղակալ, գնդապետ-լեյտենանտ Սամեդ Աբասովը: .

Twenty-one criminal cases were initiated in Azerbaijan against people calling for terrorist actions after the assassination attempt of the mayor of Ganja Elmar Valiyev.
According to Azerbaijani news, three people have already been detained, other suspects are still being searched for. Besides that, international arrest warrant is issued against people living outside Azerbaijan and calling for terrorism. Overall, 25 individuals are to be detained.
An armed attack was committed against the mayor of Ganja on July 3. The perpetrator Junis Safarov was immediately disarmed and arrested by the police at crime scene.
During disorder arranged by 150-200 thousand religious radicals at Ganja two policemen – general deputy chief of Police in Ganja, Ilgar Balakishiev and deputy chief of Nizami region of Ganja, Colonel Lieutenant Samed Abasov - were killed by protesters on July 10.