Ուկրաինայի եւ Ադրբեջանի նախագահները էներգետիկ նախագծերի ուղղությամբ աշխատանքային խումբ են ձեւավորել։ Դրա առաջին նիստը կկայանա մոտ ժամանակներս։ Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանում Ուկրաինայի գործերով ժամանակավոր հավատարմատար Միրոսլավ Բլաշուկը, հայտնում է FundMarket-ը։
Ավելի վաղ ուկրաինական նավթավերամշակող ընկերությունների ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ ներքին շուկան որակյալ վառելիքով ապահովելու համար պատրաստ են կրկնակի մեծացնել նավթամթերքների արտադրությունը:
Բացի նավթի մատակարարումից, ուկրաինա-ադրբեջանական հարաբերություններում արդիական է նաեւ գազամատակարարման հարցը։ Ադրբեջանի արդյունաբերության եւ էներգետիկայի նախարար Նատիկ Ալիեւն անցած տարի հայտարարել էր ամեն տարի Ուկրաինա 5 մլրդ խմ հեղուկ գազ մատակարարելու Բաքվի մտադրության մասին։ «Ուկրաինայի եւ Ադրբեջանի միջեւ այսօրինակ համագործակցությունը մեծ հեռանկարներ ունի»,- նշել էր նախարարը։
Նշենք, որ Ուկրաինան Հյուսիսային Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Ադրբեջանի հաշվին հույս ունի դիվերսիֆիկացնել հեղուկ գազի ստացման աղբյուրները։ Առայժմ այսպիսի գազ վաճառելու պատրաստակամություն հայտնել է միայն Ադրբեջանը։

Президенты Украины и Азербайджана создали рабочую группу по энергетическим проектам, первое заседание которой состоится в ближайшее время. Об этом сообщил временный поверенный в делах Украины в Азербайджане Мирослав Блащук, передает FundMarket.
Ранее представители украинских НПЗ заявляли о готовности вдвое увеличить производство нефтепродуктов для обеспечения внутреннего рынка качественным топливом, если правительство введет пошлины на его импорт из стран Таможенного союза — России, Белоруссии и Казахстана. Решение об этом может быть принято уже весной.
Кроме поставок нефти, для украинско-азербайджанских отношений также актуален вопрос поставок газа. В конце прошлого года министр промышленности и энергетики этой страны Натик Алиев объявил о планах Баку поставлять на Украину до 5 млрд куб. м сжиженного газа ежегодно. «Этот вид сотрудничества между Азербайджаном и Украиной имеет очень большие перспективы»,- отметил министр. Такие планы Баку интересны Киеву, который к 2014-2015 годах намерен ввести в эксплуатацию терминал по приему сжиженного природного газа на берегу Черного моря, пишет Росбалт.
Напомним, Украина рассчитывает диверсифицировать поставки сжиженного газа за счет стран Северной Африки, Ближнего Востока и Азербайджана. Пока о готовности продавать такой газ заявляют только в Азербайджане.