Վանաձորում վերջին օրերի հացի գինը բարձրացել է միանգամից 30 դրամով, ինչը դժգոհության ալիք է բաձրացրել բնակչության շրջանում: Վանաձորի հաց արտադրող խոշոր ընկերությունների ղեկավարներից մի քանիսը լրագրողների հետ զրույցում պատճառաբանել են, թե թանկացումը կապված է ինչպես ռուսական ալյուրի գնի բարձրացման, այնպես էլ հաց արտադրողների՝ միասնական որոշման հետ, ասել է թե՝ բոլորով եկել են համաձայնության ու մեկ միասնական գին որոշել:
Փռատերերից ոմանց խոսքով՝ նախկինում հացը էժան է եղել, քանի որ մի քանի հաց արտադրող ընկերություններ հացը վաճառել են ինքնարժեքից ցածր, ինչի պատճառով շա փռեր անգամ փակվել են. «Այսօր համաձայնության ենք եկել, որոշել ենք բոլորով միասնական գին սահմանել»,-NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց փռատերերից մեկը, չցանկանալով ներկայանալ:
Հացի գնի բարձրացմանը բնակիչների մի խումբ էլ քաղաքական ենթատեքստ է տալիս, ասելով, թե այս ամենը դիտավորյալ է հիմա արվում՝ նպատակ ունենալով բնակչությանը լարել հարկային մարմինների ու գործող իշխանության հետ: Տնտեսվարողները սակայն նշում են, թե գնի բարձրացումը անխուսափելի էր, ու իրենք նախկին գնով չէին կարող այլեւս գոյատեւել:
Հացի գնի բարձրացման հետ կապված օրերս քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի գլխավորությամբ քննարկում է տեղի ունեցել: Հաց արտադրողները նշել են, որ գնի բարձրացման պատճառը միայն ՌԴ-ում ալյուրի գների տատանումը չէ: Նրանց խոսքով, հացի գնի բարձրացման հիմնական պատճառն այն է, որ 2015թ.-ից ի վեր Վանաձորում ոչ առողջ մրցակցության հետեւանքով գներն արհեստականորեն իջեցվել են, եւ գրեթե բոլորն աշխատելիս են եղել վնասով: Արտադրողները բերել են նաեւ օրինակներ, որ հարակից շրջաններում հացն ավելի թանկ է եղել: Հաց արտադրողներն առաջարկել են հացի մատչելի տեսականու արտադրության ծավալի մեծացում, որը սոցիալապես անապահով խմբերի վրա չի անդրադառնա:
Մամիկոն Ալսանյանը նշել է, որ խնդրի հետ կապված առաջիկայում քննարկում կլինի նաեւ ավագանիում:
Խնդրին անդրադարձել է նաեւ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ով նախօրեին եղել է Լոռու մարզում: Ավինյանը, մասնավորապես, նշել է, որ խորհրդակցության արդյունքում պարզվել է, որ, իսկապես, նախկինում ոչ մրցակցային գներ են սահմանված եղել, որի արդյունքում շատ հացի փռեր փակվել են. «Հիմա այս ընկերությունները բացատրում են, որ հացի իրական գինը սա է փաստացի, եւ նախկինում իրենք դեմպինգի արդյունքում են ստիպված եղել այլ գին դնել: Մենք ունենք տեսչական մարմին, որը նման հարցերով զբաղվում է, եւ կարծում եմ՝ տեսչական մարմնի ղեկավարը անպայմանորեն կանդրադառնա այս խնդրին, որպեսզի հասկանանք՝ արդյո՞ք գինը պայմանավորված է խաղացողներով, թե՞ դա օբյեկտիվ գին է»,- ընդգծել է Ավինյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ բոլորը պետք է լինեն հարկային դաշտում եւ աշխատեն հավասար պայմաններում՝ հավելելով, որ համապատասխան մարմինները առաջիկայում ուսումնասիրություններ կանեն՝ հացի թանկացման պատճառներն ու հիմնավորումները պարզելու համար:

Сегодня мы пришли к соглашению и решили установить общую цену на хлеб для всех. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил один из хозяев хлебопекарен третьего по величине города Армении - Ванадзор, не пожелав при этом представиться.
Отметим, что в Ванадзоре за последние дни цена на хлеб выросла сразу на 30 драмов, что вызвало недовольство среди населения.
Некоторые из руководителей крупных хлебопекарных компаний Ванадзора сообщили журналистам, что рост цен на хлеб обусловлен как ростом цен на российскую муку, так и совместным решением производителей хлеба. То есть, выходит, что они все пришли к соглашению по вопросу общей цены на хлеб.
По словам некоторых производителей, раньше хлеб был дешевым, поскольку некоторые производители хлеба реализовывали свою продукцию ниже себестоимости, из-за чего многие пекарни даже закрылись.
Однако, часть жителей дает сложившейся ситуации с ценами на хлеб политический контекст, говоря о том, что это делается специально для того, чтобы тем самым натравить жителей на налоговые органы. Предприниматели при этом отмечают, что рост цен был неизбежен, и что они не могли больше существовать, сохранив прежние цены.
Недавно во главе с мэром Ванадзора Мамиконом Асланяном прошло обсуждение на тему роста цен на хлеб. Производители хлеба отметили, что причиной роста цен является не только подорожание муки в России. По их словам, основной причиной роста цен на хлеб является то, что с 2015 года цены в Ванадзоре, из-за нездоровой конкуренции, были искусственным образом занижены, и в результате, практически все производители хлеба работали в убыток.
Мамикон Алсанян отметил, что в ближайшее время этот вопрос будет обсуждаться в Совете старейшин.
Этот вопрос также затронул вице-премьер Армении Тигран Авинян, который вчера посетил Лорийскую область. Авинян, в частности, отметил, что в результате совещания выяснилось, что в прошлом действительно были установлены неконкурентные цены, из-за чего многие пекарни были закрыты.
Он также подчеркнул, что все должны находиться в налоговом поле и работать на равных условиях, добавив при этом, что соответствующие органы в ближайшее время проведут исследования, для выяснения причины и обоснования подорожания хлеба.