Վիլյամ Սարոյանի՝ երբևէ չտպագրված պիեսներից որոշ հատվածներ սեպտեմբերի 15-ին կբեմադրվեն Լոս Անջելեսի կենտրոնական գրադարանում:
Հանրահայտ ռեժիսոր Արամ Կույումջյանի «Վիլյամ Սարոյան. Չտպագրված պիեսների ներկայացում» նախագիծը կներկայացվի տաղանդավոր Վիստա Փլեյերս թատերախմբի կողմից, հաղորդում է Armenian Mirror Spectator-ը:
Կույումջյանը դրանք բեմադրելու հատուկ թույլտվություն է ստացել Սթենֆորդի համալսարանի կողմից, որտեղ պահվում են ձեռագրերը: Պիեսների շարքը ներառում է «Հայկական պիես», «Հայաստանի տունը» և «Ուզենք, չուզենք՝ հայ ենք» ստեղծագործությունները, որոնցում արծարծվում են մի շարք թեմաներ, ներառյալ՝ գաղթականի կյանքը, ցեղասպանության վիշտը և հայրենադարձության գաղափարը:
Կենտրոնական գրադարանում ներկայացումը կբեմադրվի որպես «Պատրաստված է Լոս Անջելեսում» շարքի մի մաս՝ քաղաքի խորհրդի անդամ Փոլ Կրեկորյանի համաֆինանսավորմամբ: Վերջինը Լոս Անջելեսի խորհրդում Սարոյանի մասին հատուկ ելույթով հանդես կգա օգոստոսի 31-ին, ինչպես նաև ներկայացման օրը՝ Կենտրոնական գրադարանում:
Օգոստոսի 31-ին լրանում է Սարոյանի 110-րդ տարեդարձը. այդ առիթով կներկայացվեն դրամատուրգի անհայտ ստեղծագործությունները Կալիֆորնիայում հարավային եւ կենտրոնական մասերում, հավելյալ ներկայացումներ կլինեն նաև Ֆրեզնոյում, Օրինջ Քաունթիում, Լոս Անջելեսում: Կենտրոնական գրադարանում մուտքն ազատ է լինելու:

Never-before-staged scenes from world-renowned American Armenian writer William Saroyan’s unpublished plays will be performed in a world premiere production at the Los Angeles Central Library’s Taper Auditorium on September 15.
“William Saroyan: The Unpublished Plays in Performance,” created by award-winning playwright and director Aram Kouyoumdjian, will be staged by Vista Players, reported The Armenian Mirror-Spectator.
Kouyoumdjian was granted special permission by Stanford University, where Saroyan’s unpublished manuscripts are housed, to stage the excerpts. Selections from such works as “The Armenian Play (or Opera),” “Home to Hayastan,” and “Ouzenk Chouzenk Hai Yenk” (Like It or Not, We’re Armenians) will explore a wide array of themes, including immigrant life, the trauma of genocide, and the notion of repatriation.
The performance at the Central Library is being presented as part of the Library’s “L.A. Made” series and is co-sponsored by Los Angeles City Councilmember Paul Krekorian. Councilmember Krekorian will make a special presentation to the L.A. City Council on August 31 about Saroyan, as well as the commemorative Library event, which he is scheduled to attend.
August 31 marks the occasion of William Saroyan’s 110th birthday: the impetus to present the renowned playwright’s unknown works at venerated venues in Southern and Central California. The production is slated for additional performances in Fresno and in Orange County, as well as an encore performance in L.A.