ՀՀ նախագահը բոլոր քաղաքական ուժերից ակնկալում է առաջնորդվել երկրի անվտանգության, կայուն ու անցնցում զարգացման առաջնահերթ շահերով: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներկայիս քաղաքական իրավիճակի մասին հանրապետության նախագահի գնահատականին:
«Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մշտապես հետեւում եւ իր ուշադրության կենտրոնում է պահում տեղի ունեցող գործընթացները: Պետության համար կենսական համարելով իշխանության բոլոր ճյուղերի՝ Սահմանադրության եւ դրանում ամրագրված նրանց լիազորությունների սահմաններում գործելու, միմյանց նկատմամբ հարգանք դրսեւորելու անհրաժեշտությունը, Հանրապետության նախագահը բոլոր քաղաքական ուժերից ակնկալում է առաջնորդվել մեր երկրի անվտանգության, կայուն ու անցնցում զարգացման առաջնահերթ շահերով: Պետության շահը, երկրի անվտանգությունն ու անձի եւ քաղաքացու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը գերակա են բոլորիս համար:
Հանրապետության նախագահը ողջունում է վարչապետի եւ ԱԺ նախագահի  հանդիպումը՝ դրական գնահատելով արդյունքում արձանագրված պայմանավորվածությունները: Նախագահը հույս է հայտնում, որ առաջիկայում կտեսնենք դրական արդյունքներ:
Հանրապետության նախագահը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ խնդիրները լավագույնս լուծվում են երկխոսության եւ բանակցությունների միջոցով, որոնց ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կողմերը հարգում են՝ հետեւողականորեն կատարելով այդ պայմանավորվածություններին միտված գործողություններ՝ ընթացքում դասեր քաղելով եւ արձանագրելով հաջողությունները։ Սա պետք է դարձնել մեր քաղաքական հարաբերությունները բնորոշող գերակա  մշակույթ»:

YEREVAN.- Armenian President Armen Sarkissian expects from all the political forces to be guided by the understanding of national security of our country and the sustainable and stable development priorities, the President's Office of the Republic of Armenia issued a statement referring to the President's assessment of the current political situation in Armenia.
“President Armen Sarkissian always follows and keeps in focus the processing going on in the country. Assessing vital the necessity for all the government branches to act in the framework of the Constitution and the powers it grants them and to display respect to each other, the President of the Republic expects from all the political forces to be guided by the understanding of national security of our country and the sustainable and stable development priorities. National interest, the country’s security and the respect towards the rights of a person and a citizen are a priority for all of us.
The President of the Republic welcomes the meeting of the PM and the Speaker of the National Assembly, positively assessing the agreements reached during the meeting. The President hopes positive results will be achieved soon.
The President of the Republic reaffirms his position that the best way to solve issues is through dialogue and negotiations, given that the sides respect the agreements by consistently taking actions to fulfill those agreements and taking lessons and recording achievements during the process. This should be made the main culture characterizing our political relations”.