ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը «հիմար» առեւտրային գործարքների պատճառով կորցնում է տարեկան ավելի քան 800 մլրդ դոլար, հաղորդում է Gazeta-ն:
«Ես ծիծաղում եմ սենատորների եւ ուրիշների վրա, ովքեր ասում են, թե որքան լավ է Միացյալ Նահանգների համար ազատ առեւտուրը: Նրանք չեն նշում, որ մենք կորցնում ենք աշխատատեղեր եւ տարեկան ավելի քան 800 միլիարդ դոլար, իսկապես, հիմար առեւտրային գործարքների պատճառով », - գրել էնա Twitter-ում:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Չինաստանը հայց է ներկայացրել ԱՀԿ Չինաստանից ներկրվող ապրանքների համար 25 տոկոսանոց մաքսատուրքերի ներդրման կապակցությամբ: Նշվում է, որ Չինաստանը հայց է ներկայացրել 16 մլրդ դոլար արժողությամբ չինական ապրանքների նկատմամաբ ամերիկյան մաքսատուրքրերի կիրառման պատճառով:

Президент США Дональд Трамп заявил, что американская сторона теряет более $800 млрд в год из-за «тупых» торговых сделок, передает Gazeta.
«Я смеюсь над сенаторами и другими, кто говорит о том, насколько хороша свободная торговля для США. Они не упоминают о том, что мы теряем рабочие места и более $800 млрд в год из-за действительно тупых торговых сделок», — написал Трамп в твиттере.
Ранее сообщалось, что Китай обратился с иском в ВТО в связи с введением США новых импортных пошлин в 25% на импорт китайских товаров.Как отмечается, Китай подал иск из-за введения американских пошлин на китайские товары объемом в $16 млрд.