Չինաստանի իշխանությունները համացանցում ասեկոսեների դեմ պայքարի համար հարթակ են գործարկում: Piyao հարթակի միջոցով իշխանությունները մտադիր են ճնշել համացանցում ասեկոսեների տարածումը: Այն կայք, բջջային հավելված, ինչպես նաեւ Weibo եւ WeChat խոշորագույն սոցիալական ցանցերում էջեր է ներառում, հաղորդում է «Մեդուզա»-ն՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը:
Այս բոլոր ալիքներով Piyao-ն, որը թարգմանաբար նշանակում է «ասեկոսեները հերքող», մտադիր է «իրական» նորություններ տարածել, որոնց աղբյուրները կլինեն պետական ԶԼՄ-ները: Տեղեկացվում է նաեւ, որ կեղծ հաղորդագրությունների հայտնաբերման համար այս հարթակում արհեստական ինտելեկտ է գործարկված:
«Ասեկոսեները հասարակական խուճապ են ստեղում, հանգեցնում են տատանումների ֆոնդային շուկաներում տատանումներ, ազդում են բիզնեսի օպերացիների վրա»,- նշվում է Piyao պլատֆորմի գովազդում: Պլատֆորմի աշխատանքները 27 պետական գերատեսչություն է վերահսկում, այդ թվում՝ Կենտրոնական կուսակցության դպրոցը:

В Китае запущена платформа Piyao, с помощью которой власти страны собираются подавлять распространение слухов в интернете. Она включает сайт, мобильное приложение, а также страницы в крупнейших соцсетях Weibo и WeChat, сообщает Meduza со ссылкой на агентство Reuters.
По всем этим каналам Piyao, что в переводе означает «опровергающий слухи», собирается распространять «настоящие» новости, источниками которых будут государственные СМИ. Также сообщается, что для выявления ложных сообщений в этой платформе задействован искусственный интеллект.
«Слухи создают социальную панику, вызывают колебания на фондовых рынках, влияют на бизнес-операции», — говорится в промо-ролике платформы Piyao.