ՕՊԵԿ-ը պահպանել է 2018 եւ 2019 թթ.-ին նավթի պահանջարկի աճի ցուցանիշների վերաբերյալ իր կանխատեսումը, ասվում է կազմակերպության հունվարյան զեկույցում, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Այսպիսով, ՕՊԵԿ-ը սպասում է պահանջարկի աճի 2018թ.-ին` օրական 1,5 մլն բարելով: Այսպիսով, աշխարհում նավթի պահանջարկ է սպասվում օրական 98.78 միլիոն բարել մակարդակի վրա, ինչը համապատասխանում է դեկտեմբերյան գնահատմանը:
ՕՊԵԿ-ը նաեւ պահպանել է 2019 թվականին նավթի պահանջարկի աճի կանխատեսումը` նախորդ գնահատման՝ օրական 1,29 միլիոն բարելի մակարդակի վրա: Այսպիսով, 2019թ.-ին նավթի միջին տարեկան պահանջարկը, ըստ ՕՊԵԿ-ի սպասումների, կկազմի օրական 100,08 մլն բարել: «Պահանջարկը կաճի հիմնականում շնորհիվ Ասիայի երկրների՝ Հնդկաստանի գլխավորությամբ, այնուհետեւ Չինաստանի, ինչպես նաեւ Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայի երկրների», - ասվում է զեկույցում:
ՕՊԵԿ-ի նավթի պահանջարկը 2018թ.-ին, բացառությամբ Կատարի, գնահատվում է օրական 31,7 մլն բարել, ինչը 2017-ի մակարդակից ցածր է օրական 1,2 մլն բարելով: 2019 թվականին ՕՊԵԿ-ի նավթի պահանջարկը կանխատեսվում է օրական 30,8 մլն բառել մակարդակի վրա, ինչը 2018թ.-ի գնահատականից ցածր է 0.9 մլն բարելով:

ОПЕК сохранила прогноз по показателю роста спроса на нефть в мире в 2018 и 2019 годах, говорится в январском докладе организации, передает РИА Новости.
Так, ОПЕК ожидает роста спроса в 2018 году на 1,5 миллиона баррелей в сутки. Таким образом, спрос на нефть в мире ожидается на уровне в 98,78 миллиона баррелей в сутки, что соответствует декабрьской оценке.
ОПЕК также сохранила прогноз роста спроса на нефть в мире в 2019 году на уровне предыдущей оценки в 1,29 миллиона баррелей в сутки. Таким образом, среднегодовой спрос на нефть в 2019 году, по ожиданиям ОПЕК, составит 100,08 миллиона баррелей в сутки. «Спрос будет расти в основном благодаря странам Азии, во главе с Индией, а затем Китаем, а также государствам Северной и Южной Америки», - сообщается в докладе.
Спрос на нефть ОПЕК в 2018 году без учета Катара, оценивается на уровне 31,7 миллиона баррелей в сутки, что на 1,2 миллиона баррелей в сутки ниже уровня 2017 года. В 2019 году спрос на нефть ОПЕК прогнозируется на уровне 30,8 миллиона баррелей в сутки, что примерно на 0,9 миллиона баррелей в сутки ниже оценки 2018 года.