Մարոկոն դադարեցրել է մասնակցությունը ռազմական գործողություններին Սաուդյան Արաբիայի կողմից ղեկավարվող կոալիցիայի հետ Յեմենում ընթացող պատերազմում, հաղորդում է AP-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր Մարոկոյի դեսպանին խորհրդակցությունների համար Էր Ռիադից հետ կանչելու մասին:
Մարոկոյի եւ Սաուդյան Արաբիայի միջեւ լարվածությունն աճում էր Յեմենում պատերազմի ընթացքում Սաուդյան Արաբիայի գործողությունների եւ այլ խնդիրների պատճառով միջազգային հանրության անհանգստության ֆոնին:
Կառավարության ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Մարոկոն այլեւս չի մասնակցելու ռազմական գործողություններին կամ Սաուդյան Արաբիայի կողմից ղեկավարվող կոալիցիայի նախարարների հանդիպումներին:
Մարոկոյի կառավարությունը չի հրապարակում կոալիցիայում իր զինվորականների մասնակցության մանրամասները, որը 2015 թվականից Յեմենում պայքարում է Խութի ապստամբների դեմ:

Марокко приостановило участие в военных действиях с возглавляемой Саудовской Аравией коалицией в войне в Йемене, передает AP.
Ранее сообщалось об отзыве марокканского посла из Эр-Рияда для консультаций.
Напряженность между Марокко и Саудовской Аравией нарастала на фоне обеспокоенности международного сообщества действиями Саудовской Аравии в войне в Йемене и другими проблемами.
Правительственный чиновник заявил, что Марокко больше не участвует в военных действий или встречах на уровне министров коалиции, возглавляемой Саудовской Аравией.
Правительство Марокко не разглашает детали участия своих военных в коалиции, которая с 2015 года воюет в Йемене против повстанцев-хути.