Մյունխենի անվտանգության կոնֆերանսը «ամենակարեւորն ու ամենամեծն» է վերջին 50 տարում՝ չնայած դրան հրաժարվել են մասնակցել բարձրաստիճան մի քանի քաղաքական գործիչներ։ Այս մասին ասել է ֆորումի ղեկավար Վոլֆգանգ Իշինգերը, տեղեկացնում է DW-ն։
Այս տարի կոնֆերանսին, որը տեղի կունենա փետրվարի 15-17-ին, կմասնակցի անվտանգության քաղաքականության ոլորտի 600 փորձագետ, այդ թվում՝ պետությունների եւ կառավարությունների 35 ղեկավար, ինչպես նաեւ պաշտպանության ու արտաքին գործերի 80 նախարար։
Մյունխենում ԱՄՆ-ը կներկայացնեն երկրի փոխնախագահ Մայք Փենսը, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Փաթրիկ Շանահանը, Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին, ինչպես նաեւ Թրամփի դուստրը՝ Իվանկան, ամուսնու՝ Ջարեդ Քուշների հետ, ովքեր զբաղեցնում են նախագահի խորհրդականների պաշտոնը։
Ինչպես սպասվում է, կոնֆերանսի թեմաներից մեկը կդառնա ԱՄՆ կոշտ քննադատությունը ՆԱՏՕ գծով գործընկերների, այդ թվում Գեմանիայի հասցեին, այն բանի համար, որ ցայժմ պաշտպանական կարիքների ծախսերի մակարդակը չեն հասցրել ՀՆԱ 2 տոկոսին, ինչպես արդեն քանիցս պահանջել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Գերմանիայի կառավարությունը պետք է նախապես տրամադրվի ԱՄՆ-ի կողմից դաժան քննադատությանը»,- նշել է Իշինգերը։
Մյունխենում չինական պատվիրակությունը կգլխավորի արտաքին քաղաքականության մասնագետ Յանգ Ցզեչին, որը, ըստ փորձագետների գնահատականների, համարվում է ավելի ազդեցիկ քաղաքական գործիչ, քան Չինաստանի գործող արտաքին գործերի նախարարը։
Կոնֆերանսին մասնակցելուց հրաժարվել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։ Ընդ որում՝ Նեթանյահուն կայցելի ԱՄՆ-ի եւ Լեհաստանի կողմից կազմակերպվող՝ Մերձավոր Արեւելքում անվտանգության կոնֆերանսին, որը տեղի կունենա 2019թ. փետրվարի 13-14-ին Վարշավայում։

Мюнхенская конференция по безопасности станет «важнейшей и крупнейшей» за свою более чем 50-летнюю историю, несмотря на отказ от участия в ней нескольких высокопоставленных политиков. Об этом заявил руководитель форума Вольфганг Ишингер, передает DW.
В этом году в конференции, которая пройдет с 15 по 17 февраля, примут участие в общей сложности 600 экспертов в области политики безопасности, в том числе 35 глав государств и правительств, а также 80 министров обороны и иностранных дел.
В Мюнхене США будут представлять вице-президент страны Майк Пенс, временно исполняющий обязанности министра обороны Патрик Шанахан, спикер Палаты представителей Конгресса Нэнси Пелоси, а также дочь Трампа Иванка и ее муж Джаред Кушнер, занимающие должность советников президента.
Как ожидается, одной из тем на конференции станет жесткая критика США в адрес партнеров по НАТО, в том числе Германии, за то, что они до сих пор не довели уровень расходов на оборонные нужды до 2 процентов ВВП, как того уже не раз требовал президент США Дональд Трамп. "Правительству Германии нужно заранее настроиться на суровую критику со стороны США", - заметил Ишингер.
Китайскую делегацию в Мюнхене возглавит специалист по внешней политике Янг Цзечи, считающийся, по оценкам некоторых экспертов, более влиятельным политиком, чем действующий министр иностранных дел КНР.
От участия в конференции отказались президент Франции Эмманюэль Макрон и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. При этом Нетаньяху посетит организуемую США и Польшей конференцию по безопасности на Ближнем Востоке, которая пройдет в Варшаве 13-14 февраля 2019 года.