Մեծ Բրիտանիան Հարավ-Չինական ծով երկու հեծելավաշտով եւ F-35 կործանիչներով նոր ավիակիր բաց կթողնի՝ հայտնում է CNBC-ը։
Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Գեւին Ուիլյամսոնը հաստատել է, որ «Թագուհի Ելիզավետ» ավիակիրը կմտնի այն ջրերը, որոնք բանավեճի առարկա են Չինաստանի եւ այլ երկրների միջեւ։
Ուիլյամսոնի խոսքերով, Մեծ Բրիտանիան մեծությամբ երկրորդ ներդրողն է տարածաշրջանում, եւ այն պետք է ցուցադրի «կոշտ ուժ», որպեսզի օգնի պաշտպանել շահերը։
Կիրակի ամերիկյան USS Spruance եւ USS Preble սուզանավերը լողացել են ոչ հեռու Սփրաթլի կղզիներից, որոնք Չինաստանի եւ Ֆիլիպինների միջեւ վիճելի տարածքներ են։
Չինաստանը հայտարարել է, որ նավերը մտել են առանց պաշտոնական թույլտվության, սակայն ԱՄՆ ՌԾՈՒ 7-դ նավատորմի ներկայացուցիչը CNN-ին ասել է, թե գործողությունը «պետք է վիճարկեր ծովային անչափ պահանջները եւ պահպաներ ջրային ուղիներին հասանելիությունը՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»։

Великобритания развернет новый авианосец, с двумя эскадронами истребителей F-35 в Южно-Китайское море, передает CNBC.
Министр обороны Великобритании Гэвин Уильямсон подтверди, что авиносец «Королева Елизавета» войдет в воды, которые являются предметом спора между Китаем и другими странами.
По словам Уильямсона, Великобритания является вторым по величине инвестором в регионе, и она должна демонстрировать «жесткую силу», чтобы помочь защитить интересы.
В воскресенье американские эсминцы USS Spruance и USS Preble отплыли недалеко от островов Спратли, территории, оспариваемой Китаем и Филиппинами.
Китай заявил, что суда вошли без официального разрешения, но представитель 7-го флота ВМС США сказал CNN, что операция должна была «оспорить чрезмерные морские претензии и сохранить доступ к водным путям в соответствии с международным правом».