Մեծ Բրիտանիան Հարավ-Չինական ծով երկու հեծելավաշտով եւ F-35 կործանիչներով նոր ավիակիր բաց կթողնի՝ հայտնում է CNBC-ը։
Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Գեւին Ուիլյամսոնը հաստատել է, որ «Թագուհի Ելիզավետ» ավիակիրը կմտնի այն ջրերը, որոնք բանավեճի առարկա են Չինաստանի եւ այլ երկրների միջեւ։
Ուիլյամսոնի խոսքերով, Մեծ Բրիտանիան մեծությամբ երկրորդ ներդրողն է տարածաշրջանում, եւ այն պետք է ցուցադրի «կոշտ ուժ», որպեսզի օգնի պաշտպանել շահերը։
Կիրակի ամերիկյան USS Spruance եւ USS Preble սուզանավերը լողացել են ոչ հեռու Սփրաթլի կղզիներից, որոնք Չինաստանի եւ Ֆիլիպինների միջեւ վիճելի տարածքներ են։
Չինաստանը հայտարարել է, որ նավերը մտել են առանց պաշտոնական թույլտվության, սակայն ԱՄՆ ՌԾՈՒ 7-դ նավատորմի ներկայացուցիչը CNN-ին ասել է, թե գործողությունը «պետք է վիճարկեր ծովային անչափ պահանջները եւ պահպաներ ջրային ուղիներին հասանելիությունը՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»։

The United Kingdom will deploy its new aircraft carrier, loaded with two squadrons of F-35 aircraft into the politically-fraught South China Sea, CNBC reported.
British Defense Minister Gavin Williamson confirmed in a speech Monday morning that the Royal Navy's HMS Queen Elizabeth will sail into waters that are the subject of dispute between China and other nations.
According to Williamson, Britain was the second largest investor in the region and it must display "hard power" and "lethality" to help protect interests.
On Sunday, United States destroyers USS Spruance and USS Preble sailed close to the Spratly Islands, territory disputed by China and the Philippines.