ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի զեկուցման հիմնական եզրահանգումների հրապարակման համատեքստում առաջատար ԶԼՄ-ներն անվանել է «ժողովրդի թշնամիներ» եւ նրանց մեղադրել կոռուպցիայի մեջ, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Առաջատար ԶԼՄ-ները հայտնվել են քննադատության կրակի ներքո եւ ամբողջ աշխարհում ծաղրվում են որպես կոռումպացված եւ ֆեյքային։ Երկու տարի նրանք առաջ էին մղում պատրանքը ռուսական դավադրության մասին, այն դեպքում, երբ նրանք միշտ իմացել են, որ դավադրություն չի եղել։ Նրանք իսկապես ժողովրդի թշնամիներն են եւ իսկական ընդդիմադիր կուսակցություն»,- գրել է Թրամփը Թվիթերում։
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը կիրակի հրապարակել էր Մյուլլերի հիմնական եզրահանգումները «ռուսական հետաքննության» արդյունքների վերաբերյալ։ Մյուլլերը որոշել է, որ Ռուսաստանը միջամտել է 2016-ի ամերիկյան ընտրություններին։ Ինտերնետ հետազոտությունների գործակալությունը փորձել է սոցցանցերում «տարաձայնություններ սերմանել հասարակությունում», իսկ ռուսաստանցի հաքերները «հավաքել եւ տարածել են տեղեկատվություն ընտրությունների վրա ազդելու նպատակով»։ Ընդ որում՝ ոչ նախագահ Թրամփը, ոչ նրա թիմը Ռուսաստանի հետ դավադրությունում ներքաշված չի եղել, վճռել է Մյուլլերը։ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը նաեւ համարում է, որ Թրամփը չի խանգարել հետաքննությանը։

The US President Donald Trump tweeted that the mainstream media “are the enemy of the people”
According to him, the Mainstream Media is under fire and being scorned all over the world as "being corrupt and face."
The Mainstream Media is under fire and being scorned all over the World as being corrupt and FAKE. For two years they pushed the Russian Collusion Delusion when they always knew there was No Collusion. They truly are the Enemy of the People and the Real Opposition Party!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 26, 2019
The US Justice Department published on Sunday the main report of Muller over Russian meddling in US 2016 presidential elections. According to the report, Russia interfered in the elections: the Internet research agency tried to sow discord in society in social networks, and Russian hackers “collected and spread information to influence the elections”. At the same time, neither President Trump nor his team conspired with Russia, Muller noted.