ԱՄՆ-ն եւ ՆԱՏՕ-ի նրա եվրոպացի դաշնակիցները առաջիկա հանդիպման ժամանակ կարող են պայմանավորվել Ուկրաինային աջակցությունն ակտիվացնելու հարցում: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Հույս ունեմ, որ հաջորդ շաբաթ, երբ կգան ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցները, կկարողանանք ներկայացնել գործողությունների նոր շարքը, որը մենք կարող ենք միասին ձեռնարկել, որպեսզի հակադարձենք Ռուսաստանի գործողությունները Ղրիմում, Ազովի ծովում եւ ընդհանրապես տարածաշրջանում»,- հայտարարել է Պոմպեոն:
Վաշինգտոնում մյուս շաբաթ տեղի է ունենալու ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդակցությունը: Դաշնակիցները նաեւ կնշեն դաշինքի 70-ամյակը:
«Ես վստահ չեմ, որ մենք մեր ուժերի սահմաններում արդեն ամեն ինչ արել ենք»,- ասել է Պոմպեոն Կոնգրեսում: Նա չի հստակեցրել, թե դաշնակիցները կոնկրետ ինչ միջոցներ կձեռնարկեն: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն «մշտապես գնահատում» է տրամադրվող ռեսուրսների համադրության ճիշտ լինելը: «Դրանք ոչ միայն տեսանելի գործիքներն են՝ զենք եւ ռազմամթերք, այլեւ հետախուզական տվյալների փոխանակումը»,- պարզաբանել է նա:
Վաշինգտոնն աջակցությունն ակտիվացրել է՝ սկսելով Ուկրաինա մատակարարել նաեւ Javelin հակատանկային հրթիռներ:
Առափնյա պահպանությունը նաեւ Ուկրաինային է փոխանցել Island դասի 2 արագընթաց պարեկային մոտորանավեր՝ 50 տրամաչափի գնդացիրներով եւ 25 մմ տրամաչափի տախտակամածային կայանքներով, որպեսզի ամրապնդեն երկրի ռազմածովային ուժերը:

The US and its European allies at NATO at the upcoming meeting may agree to step up support for Ukraine, said Secretary of State Mike Pompeo.
“Next week I am hopeful, when our NATO colleagues are in town, we will be able to announce another series of actions that we will jointly take together to push back against what Russia is doing there in Crimea and the Sea of Azov and the region,” Stripes reported quoting Pompeo.
Next week, a meeting of NATO Foreign Ministers will be held in Washington. Allies will also celebrate the 70th anniversary of the alliance.
“I don’t know that we’ve done all that we can yet,” Pompeo added.
According to him, the United States constantly evaluates the correctness of the combination of resources provided. Washington stepped up support, supplying Ukraine with military equipment, including Javelin anti-tank missiles.
The Coast Guard also handed over to Ukraine two high-speed Island-class patrol boats with 50-caliber machine guns and 25-mm deck installations to strengthen the country's weak naval forces.