Հարավային Կորեան միջուկային բանակցությունների վերսկսման ջանքերի շրջանակում դիտարկում է Հյուսիսային Կորեա հատուկ դեսպանորդ ուղարկելու հնարավորությունը, հաղորդում է AP-ն:
Հյուսիսային Կորեայի մկիջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունները փակուղի են մտել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ԿԺԴՀ ղեկավար Կիմ Չեն Ընի երկրորդ գագաթնաժողովից հետո:
Բանակցություններն ավարտվել էին առանց որեւէ համաձայնության: Ավելին, դժգոհ Թրամփը վաղաժամ հեռացել էր Հանոյից:
Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոն կմեկնի, որպեսզի Թրամփի հետ քննարկի միջուկային դիվանագիտությունը:
Ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Չունգ Յույ-Յոնգը օրենսդիրներին ասել է, որ կառավարությունը նաեւ քննարկում է Հյուսիսային Կորեա հատուկ դեսպանորդելու հնարավորությունը:

South Korea is considering sending a special envoy to North Korea as part of its efforts to get stalled nuclear talks back on track, AP reported.
Negotiations over the North Korean nuclear program have remained stalemated after the second summit of US President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong Un in Vietnam in February. Negotiations ended without any agreement.
South Korean President Moon Jae-in will leave for Washington next week to discuss the nuclear diplomacy with Trump.
Moon’s national security adviser, Chung Eui-yong told lawmakers that the government is also considering sending a special envoy to North Korea.