Հարավային Կորեան միջուկային բանակցությունների վերսկսման ջանքերի շրջանակում դիտարկում է Հյուսիսային Կորեա հատուկ դեսպանորդ ուղարկելու հնարավորությունը, հաղորդում է AP-ն:
Հյուսիսային Կորեայի մկիջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունները փակուղի են մտել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ ԿԺԴՀ ղեկավար Կիմ Չեն Ընի երկրորդ գագաթնաժողովից հետո:
Բանակցություններն ավարտվել էին առանց որեւէ համաձայնության: Ավելին, դժգոհ Թրամփը վաղաժամ հեռացել էր Հանոյից:
Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոն կմեկնի, որպեսզի Թրամփի հետ քննարկի միջուկային դիվանագիտությունը:
Ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Չունգ Յույ-Յոնգը օրենսդիրներին ասել է, որ կառավարությունը նաեւ քննարկում է Հյուսիսային Կորեա հատուկ դեսպանորդելու հնարավորությունը:

Южная Корея рассматривает возможность отправки специального посланника в Северную Корею в рамках усилий по возобновлению ядерных переговоров, передает AP.
Переговоры по ядерной программе Северной Кореи зашли в тупик после второго саммита президента США Дональда Трампа и лидера Северной Кореи Ким Чен Ына во Вьетнаме в феврале. Переговоры закончились без какого-либо соглашения. Более того, недовольный Трамп покинул Ханой раньше времени.
Президент Южной Кореи Мун Чже-ин на следующей неделе отправится в Вашингтон, чтобы обсудить ядерную дипломатию с Трампом.
Советник президента по национальной безопасности Чунг Юй-Йонг заявил законодателям, что правительство также рассматривает возможность отправки специального посланника в Северную Корею.