Հայաստանը ողջունում է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված որոշումը: Այս մասին ասվում է ԱԳՆ կողմից տարածված հայտարարությունում:
«Իտալիայի խորհրդարանի ընդունած որոշումը ևս մեկ կարևոր ներդրում է ցեղասպանության ենթարկված հայ ժողովրդի իրավունքների հարգման և վերականգնման միջազգային հանրության ջանքերում։ Իտալիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացումը ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված կարևոր ուղերձ է»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Իտալիայի Պատգամավորների պալատը ընդունել էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին նախաձեռնությունը: Ինչպես հաղորդում է Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը, Պալատը ընդունել է նախաձեռնություն, որը կոչ է անում կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ այդ հարցին միջազգային հնչեղություն տալ:Այս նախաձեռնության օգտին քվեարկել է 382, ձեռնպահ մնացել 43 մարդ: Նշվում է, որ ոչ ոք դեմ չի քվեարկել:

Армения приветствует решение Палаты депутатов Италии по Геноциду армян. Об этом говорится в заявлении, распространенном МИД Армении.
«Решение, принятое парламентом Италии, является еще одним важным вкладом в усилия международного сообщества по уважению и восстановлению прав армянского народа. Повышение осведомленности о Геноциде армян со стороны парламента Италии является важным посланием для предотвращения геноцидов и других преступлений против человечества», - отмечено в заявлении.
Напомним, что Палата депутатов Италии накануне приняла инициативу о признании Геноцида армян. Как сообщает посольство Армении в Италии, палата приняла инициативу, призывающую правительство страны признать Геноцид армян и придать вопросу международное звучание. За инициативу проголосовали 382 человека, воздержались 43 человека. Отмечается, что против никто не проголосовал.